26/09/2020
Fast Break 17 15 15 14 - 61 -
Mpaloniakos 13 8 20 9 - 50 -

Με τέτοιον Μπουλαξή, πώς να χάσεις;

Οι Fast Break, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Δημήτρη Μπουλαξή, κέρδισαν τον Mpaloniako με 61-50 και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup.

Από την πρώτη περίοδο, οι Fast Break μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 17-13, με τον Δημήτρη Μπουλαξή να σημειώνει 6 πόντους με 2 τρίποντα. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 9 πόντους έβαλε ο Λεβεντούρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους Fast Break να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι τυπικά γηπεδούχοι, με τον Μπουλαξή να οργιάζει με 7 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 15-8 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 32-21. Για τους «γκρι», 4 πόντους σημείωσε ο Κώστας Λεβεντούρης, που έπαιζε μόνος στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Mpaloniakosπροσπάθησε να αντιδράσει. Με τους Χατζόπουλο, Λεβεντούρη και Ζαγαριώτη να οργιάζουν και να ηγούνται επιθετικά για την ομάδα τους, ο Mpaloniakos έτρεξε ένα επιμέρους 20-15 και μείωσε στους 6, 47-41 με το τέλος της περιόδου. Για τους Fast Break, 10 πόντους σημείωσε ο τρομερός Δημήτρης Μπουλαξής.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, μίλησε η εμπειρία και η πληρότητα των Fast Break. Ο Γκιουλιστάνης πήρε τα ηνία από τον Μπουλαξή, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την νίκη με 61-50, που ήταν και η πρώτη τους στο Basketaki Cup. Για τον Mpaloniako, που πλήρωσε τις απουσίες του βασικού του κορμού, από 2 πόντους έβαλαν οι Λεβεντούρης, Χατζόπουλος και Παπαβασιλείου!

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Λεβεντούρης με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Fast Break είχαν 21/64 εντός πεδιάς, 5/17 τρίποντα και 14/24 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, ο Mpaloniakos είχε 22/82 εντός πεδιάς, 2/16 τρίποντα και 4/14 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα, έκανε 10 λάθη και 3 τάπες.

Fast Break (Μπουλαξής): Τσικλιτάς Φ 4, Σμυρνής 1, Γκιουλιστάνης 12, Μπουλαξής 26, Αντωνέλος 8, Τσικλιτάς Μ 4, Καραγιάννης 5, Μακρής 1.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Χατζόπουλος 7, Λεβεντούρης 20, Σιδέρης 3, Παπαβασιλείου 2, Χατζηδημητρίου, Πενέσης 6, Αγγελογιαννόπουλος 4, Ζαγαριώτης 8.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Δημήτρη Μπουλαξή!