30/06/2020
Komic Mastoras BC 18 17 13 13 - 61 -
Κλειώ 15 2 3 16 - 36 -

Με τέτοιον Γρηγοράκη… δε χάνεις!

Με τον Γρηγοράκη να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, ο Komic Mastoras πήρε τη νίκη απέναντι στην Κλειώ με 61-36, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας, στο κλειστό του Πλάτωνα.
Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με τους Ρεντούμη και Παναγόπουλο να σκοράρουν εναλλάξ για τις δύο ομάδες, μέχρι δύο τρίποντα του Σφήκα ξεκολλήσουν τους φιλοξενούμενους και τους δώσουν ελαφρύ προβάδισμα, το οποίο δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Γρηγοράκης με τον Γιωτόπουλο ανέβασαν ρυθμούς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-15.
Με ένα 15-0 σερί ο Komic Mastoras έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη, με τον Παναγόπουλο να σκοράρει και σε συνδυασμό με την άνοδο της απόδοσης ολόκληρης της ομάδος, οι ασπρόμαυροι μπήκαν στα αποδυτήρια με το 35-17.
Χαμηλό το τέμπο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Σπυράτο να βρίσκει στόχο, μέχρι ο Γρηγοράκης με απανωτούς πόντους κλέψει την παράσταση και σε συνδυασμό με τη μεγάλη δυσκολία των αντιπάλων παικτών της Κλειούς να σκοράρουν, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 28, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 48-20.
Ο Αμπατζής από Κλειώ ανέβασε απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν υπέροχο από άποψη θεάματος και ρυθμού, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί και τον Komic Mastora να παίρνει ευρεία νίκη με 61-36.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αποστόλης Γρηγοράκης με 16 πόντους, 20 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.
Από πλευράς Κλειώ ξεχώρισε ο Δημήτρης Αμπατζής με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά ο Komic Mastoras είχε 20/43 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 9/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά η Κλειώ είχε 10/44 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 4/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.
Komic Mastoras (Στάμου): Σπυράτος 11, Γιωτόπουλος 14 (8 ασ), Διγενόπουλος 5 (6 ριμπ), Παναγόπουλος 15 (9 ριμπ), Πλατσατούρας, Γρηγοράκης 16 (20 ριμπ).
Κλειώ (Αμπατζής): Βλαχογιάννης 2 (10 ριμπ), Ρεντούμης 5, Αμπατζής 13 (9 ριμπ), Καστανιώτης 8 (10 ριμπ), Πασχάλης 2, Σφήκας 6.
Τι μας άρεσε: Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού τα μόνο 7 (!) λάθη συνολικά!