23/09/2020
New World Fix 16 22 17 16 - 71 -
Paliagoura 6 20 17 10 - 53 -

Με τέτοιον Κόκκινο παίρνεις ροζ!

Στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου αναμετρήθηκαν οι New World Fix με τα Paliagoura για την δεύτερη αγωνιστική της Elite. Οι πρώτοι νίκησαν σχετικά εύκολα με σκορ 71-53, με τον Κόκκινο να είναι σε μεγάλο βράδυ και να συμβάλει τα μέγιστα στην νίκη της ομάδας του.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι New World Fix ήταν καυτοί και έτρεξαν σερί 14-0 με τον Κόκκινο να κάνει ότι θέλει. Τα Paliagoura αντιθέτως ήταν πολύ άστοχα, με αποτέλεσμα οι πρώτοι πόντοι να έρθουν από βολές μετά από σχεδόν εφτά λεπτά. 16-6 το σκορ στην πρώτη περίοδο με τον Κόκκινο να πετυχαίνει 10 πόντους για τους Fix, ενώ από δύο είχαν Αβανίδης, Κασκάνης και Μούσουρας για τα Paliagoura.

Στην δεύτερη περίοδο τα Paliagoura φάνηκαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και με ένα γρήγορο 10-0 σερί βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής, 18-16 (13′). Κάπου εκεί οι New World Fix συνήλθαν, κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και με τέσσερα τρίποντα στα τελευταία τέσσερα λεπτά έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 38-26, καθώς η αντεπίθεση από τα Paliagoura δεν είχε διάρκεια. Εφτά πόντους ο Ζωιτός και από έξι οι Κόκκινος και Σιαπόντης για τους Fix, 10 είχε ο Αβανίδης και οχτώ ο Κωστάκης για τους Πράσινους.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι New World Fix δεν είχαν πρόβλημα να κρατηθούν μπροστά και να διατηρούν το προβάδισμα σε διψήφια πλαίσια, πέραν ελαχίστων περιπτώσεων όπου τα Paliagoura έβγαλαν αντίδραση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Fix μπροστά με 55-44. Πέντε πόντους είχε ο Κόκκινος και τέσσερις ο Σιαπόντης για τους γηπεδούχους, 10 ο Κασκάνης και από τέσσερις οι Μούσουρας και Τομαράς.

Στην τέταρτη περίοδο τα Paliagoura επιχείρησαν άλλη μία αντεπίθεση και στα πρώτα τέσσερα λεπτά έριξαν την διαφορά στους τέσσερις για το 57-53 (34′). Ωστόσο από εκείνο το σημείο δεν σκόραραν άλλον πόντο και οι New World Fix με 14 αναπάντητους πόντους έγραψαν το τελικό 71-53. Ο Κανελλόπουλος ξεχώρισε με έξι πόντους και ο Τσουράπης με τέσσερις για τους νικητές, ο Αβανίδης με πέντε και ο Κασκάνης με τέσσερις όλους τους πόντους των ηττημένων.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Κόκκινος με 23 πόντους (8/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη. Ο Αβανίδης καλύτερος από τα Paliagoura με 17 πόντους (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές ), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι New World Fix είχαν 22/49 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 6/9 βολές, 58 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 λάθη, 1 μπλοκ και 5 κλεψίματα. Τα Paliagoura είχαν 14/42 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 4/11 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 λάθη και 8 κλεψίματα.

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 2, Ντρες 3 (1), Κόκκινος 23 (1τρ 15ρ), Γαλανός, Τσεκουρλούκης 3 (1), Πισσάνος 2, Κανελλόπουλος 8 (9ρ), Ζωιτός 8 (2), Σιαπόντης 12 (2τρ 7ρ), Νικολαΐδης 6, Κιτσαντάς 4.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας, Αθανασιάδης (6ρ), Αβανίδης 17 (3τρ 6ρ), Κασκάνης 16 (2τρ 6ρ 5ασ), Κωστάκης 8 (2), Μούσουρας 6 (13ρ), Τομαράς 6.

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση του Κόκκινου, που φαίνεται πως μπορεί να κάνει την διαφορά για την ομάδα του.