11/03/2020
Hood BC 10 13 11 19 - 53 -
Milwaukee Drunks 6 12 5 13 - 36 -

Με τέτοιον Milicevic δε χάνεις!

Σε ένα παιχνίδι που ήλεγχε καθόλη τη διάρκεια του, η Hood B.C πήρε τη νίκη απέναντι στους μαχητικούς Milwaukee Drunks με 53-36, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Άστοχες οι δύο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού, με τους Διακονικολάου Σιφναίο και Πρωτόγερο να είναι θετικοί στη συνέχεια και να δίνουν σκορ για τη Hood στον αιφνιδιασμό, με τους Μπέσιο και Γιάτσε να σκοράρουν για Drunks, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-6 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Μπάκας ήταν πολύ θετικός στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Μιλίσεβιτς να αλλάζει το παιχνίδι για Hood με την είσοδο του, όντας πολύ εύστοχος από τα 5 περίπου μέτρα, βάζοντας παράλληλα και ένα τρίποντο, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα αλλά τους γηπεδούχους να παίρνουν ψυχολογια, με το ημίχρονο να κλείνει στο υπέρ τους 23-18.

Ο Σαρρής βρήκε στόχο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Σιφναίο και Πρωτόγερο να εκμεταλλεύονται τα πολλά λάθη των Drunks, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τους Στασινό και Γιάτσε να προσπαθούν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 34-23, ελπίζοντας σε μια μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού.

Ένταση και δυνατές μονομαχίες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Μπάλα και Στασινό να προσπαθούν να ανατρέψουν την κατάσταση για Drunks, αλλά οι Σιφναίος και Μιλίσεβιτς βρίσκονταν σε μεγάλη μέρα και με προσωπικές ενέργειες οδήγησαν τους γηπεδούχους της Hood B.C σε μεγάλη νίκη με 53-36!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντράγκαν Μιλίσεβιτς με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και ένα λάθος. Από πλευράς Milwaukee Drunks ξεχώρισε ο Νίκος Μπάκας με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά η Hood B.C είχε 17/34 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 4/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη. Συνολικά οι Milwaukee Drunks είχαν 12/37 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 3/8 βολές, 44 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, δύο κοψίματα και 13 λάθη.

Hood B.C (Πατσάκας): Σολδάτος, Μπιμπλής 2, Γανέλης, Πρωτόγερος 7, Σαρρής 5, Λαύκας 2 (13 ριμπ, 6 ασ), Μιλίσεβιτς 17 (10 ριμπ), Σιφναίος 15 (4 ασ), Διακονικολάου 5.

Milwaukee Drunks (Στρατικόπουλος): Πάνου, Νταγκίνης 2, Στασινός 9 (5 ριμπ), Μπέσιος 4 (7 ριμπ), Ρομαντάνης, Γιάτσε 4, Μπάκας 11 (16 ριμπ), Ντόκος 6, Μόσχος.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Ντράγκαν Μιλίσεβιτς!