01/02/2020
The Jokers 14 11 21 16 - 62 -
Blazers BC 18 11 16 15 - 60 -

Με τέτοιον Πανόπουλο δεν χάνουν οι Jokers!

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στον Κολωνό για τον τέταρτο όμιλο της Master, μεταξύ των Jokers και των Blazers, που βρήκε τους Jokers νικητές με 62-60. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Jokers ήταν πιο εύστοχοι, ενώ ο Gaafar έβγαλε μια μεγάλη άμυνα για την νίκη.

Με φόρα μπήκαν οι ομάδες στο ματς, όρεξη να τρέξουν στην επίθεση και να σκοράρουν γρήγορα καλάθια. Οι Jokers κρατήθηκαν κοντά στο δεκάλεπτο καθώς ευστόχησαν σε δύο τρίποντα, ενώ οι Blazers χτύπησαν με τον Γεωργίου στην ταχύτητα και τον Αθηναίο στο ζωγραφιστό  τους αντιπάλους τους. Ο Πανόπουλος σκόραρε πέντε πόντους για τους Jokers και τρεις ο Φιλιππάκος, ενώ για τους Blazers 10 ο Γεωργίου και έξι ο Αθηναίος.

Καθίζηση υπέστησαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Blazers με αποτέλεσμα οι Jokers, με 8-0 σερί, να περάσουν μπροστά με τέσσερις 22-18. Με τέσσερα λεπτά ήδη στο δεκάλεπτο άνοιξαν λογαριασμό οι “Μπλε” και πήραν πάλι πίσω το προβάδισμα για να κλείσουν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 25-29. Ο Μαραγκουδάκης με τέσσερις και ο Πανόπουλος με τρεις καλύτεροι των Jokers, Αθηναίος με εφτά για τους Blazers.

Η τρίτη περίοδος ήταν ένα ντέρμπι ανάμεσα σε ισοδύναμες ομάδες που ήθελαν το ματς εξίσου πολύ και οι δύο. Οι μεν Jokers αφηνίασαν πίσω από την γραμμή των 6,75 (5), οι δε Blazers πάλεψαν με μανία και κέρδισαν την μάχη του ζωγραφιστού. Η λήξη της περιόδου θα βρει μπροστά τους Jokers με προβάδισμα ενός πόντου, 46-45. Ο Πανόπουλος έπιασε φοβερή απόδοση με 4/5 τρίποντα και 12 πόντους για τους γηπεδούχους, Χουλιαράς με πέντε, Αθηναίος και Σαράντου με τέσσερις για τους Blazers.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου ο Πανόπουλος κουβάλησε την ομάδα του με τέσσερις πόντους και δύο ασίστ στα τρίποντα του Φιλιππάκου. Σε εκείνο το σημείο οι Jokers είχαν διαφορά πέντε πόντων, 56-51, αλλά οι Blazers την μάζεψαν γρήγορα και με 1'03” για το τέλος το σκορ έγινε 58-57. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Jokers με μία εύστοχη βολή του Κοντοέ πήραν αέρα δύο πόντων 62-60 και στην τελευταία επίθεση των Blazers ο Gaafar έκανε το μπλοκ που έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Φιλιππάκος με έξι (2τρ) και Πανόπουλος με τέσσερις καλύτεροι των νικητών, Γεωργίου με οχτώ και Αθηναίος με εφτά πέτυχαν όλους τους πόντους των ηττημένων.

Mvp του ματς ήταν ο Γιάννης Πανόπουλος με 24 πόντους (4/8 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 1/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους ηττημένους μεγάλο ματς από τον Κώστας Αθηναίος με 24 πόντους (9/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 6/6 βολές), 23 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι The Jokers είχαν 14/47 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα, έκαναν 4 τάπες και έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη, οι Blazers BC είχαν 19/54 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 16/20  βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα και έκαναν 17 λάθη.

The Jokers (Τριανταφύλλης): Παπαδημητρίου, Κηρύκος 3 (1), Φιλιππάκος 9 (3), Πανόπουλος 24 (5), Μπάλος, Μπισμπιλής 1 (6ρ), Κατσάνος, Μαραγκουδάκης 10 (11ρ), Κοντοές 5, Τζιτζογλάκης, Gaafar 6 (7ρ 3μπ), Κωστελέτος 4 (8ρ).

Blazers BC (Κοκκινάκης): Μπερνιδάκης, Χουλιαράς 5 (1), Σαράντου 8, Μπούτος, Καλογερόπουλος, Αθηναίος 24 (23ρ), Γεωργίου 23 (1), Τουρτσινάκης.

Τι μας άρεσε: Η ροή του παιχνιδιού και το πάθος των δύο ομάδων.