31/05/2022
Intercity BC 18 9 12 9 - 48 -
Μίνωες 14 22 19 6 - 61 -

Με τέτοιον Χαϊδάκη δεν χάνεις!

Με τον combo guard των φιλοξενούμενων να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ, στο κλειστό των Λιοσίων παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην Intercity και τους Μίνωες, με τους Κρήτες να παίζουν όμορφο μπάσκετ και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με σκορ 48-61, για την Development 2 κατηγορία του καλοκαιρινού πρωταθλήματος.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσαμε να περιμένουμε στο ξεκίνημα στο γήπεδο των Λιοσίων ανάμεσα στις δύο παρέες, με τον Χαϊδάκη να αφήνει για λίγο τον ρόλο του οργανωτή που με τόση επιτυχία κατέχει και να… πιάνει αυτόν του εκτελεστή, με τον Γιάννη τον Σπαή από Μίνωες να σκοράρει κατά… ριπάς και να παρασύρει την Intercity, με το ισορροπημένο 18-14 να χωρίζει τις δύο ομάδες για πρώτη περίοδο.

Βλάχος (3), Παπαστάμος και Αλεξόπουλος με όμορφες ενέργειες κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, με τους Παπαδόπουλο και Νικολάου να προσπαθούν και να απαντούν, όχι όμως τόσο πολύ ώστε να… αγγίξουν ξανά τους Μινωες, μένοντας πίσω με 27-36 στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπαχάς σκόραρε από μέση απόσταση και κράτησε της διαφορά στους εφτά (33-40) στα μέσα της περιόδου για την ομάδα του, με την Intercity να κάνει ένα καλό πρώτο διάστημα με Νικολάου, Μπαλαφούτη και Σπαή ενεργητικούς. Ο Χαϊδάκης ανέβηκε εκ νέου στη συνέχεια, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-55 για τους φιλοξενούμενους.

Δε θα άφηναν να πάει… χαμένη μια τέτοια εμφάνιση τριών δεκαλέπτων οι Μίνωες, με την παρέα του Χαϊδάκη να μένει σοβαρή μέχρι το τέλος, να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα λάθη της Intercity και να φτάνει στην επικράτηση με τελικό σκορ 48-61.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος ο Χαϊδάκης με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Intercity ξεχώρισε ο Αριστοφάνης ο Σπαής με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/59 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 5/12 βολές, 54 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/45 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη.

Intercity (Αντωνίου): Αντωνίου 3, Μπαλαφούτης 6, Νικολάου 12 (16 ριμπ.), Παπαδόπουλος 2, Σπαής Α. 9, Σπαής Γ. 10, Σταυρόπουλος 2, Φιλίνης 4.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Ν. 16, Αλεξόπουλος Α. 2, Βλάχος 10, Μπαχάς 2, Μπουραζάνης, Παπαστάμος 6 (12 ριμπ.), Χαϊδάκης 25.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ των Μινώων!