13/04/2022
Wolves 16 7 13 20 7 63 -
Transporters 14 15 12 15 11 67 -

Με θετικό πρόσημο οι Transporters!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το φετινό πρωτάθλημα οι Transporters, καθώς κέρδισαν στην παράταση τους Wolves με 63-67 και τερμάτισαν στην έκτη θέση, ενώ οι Λύκοι στην τέταρτη και έτσι θα αντιμετωπίσουν στα μπαράζ ανόδου τους Tebelwolves!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Wolves, καθώς με προσωπικό show του Αλέξη με 9 πόντους και τρίποντο του Παναγιωτόπουλου, βρέθηκαν δύο φορές στο +6, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 16-14. Ο Κοσμίδης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κοψαύτης, Μαργαρίτης, Πιπέρος και Σιώτας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Transporters έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Σιώτα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 23-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Παναγιωτόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Χαρακίδα 2.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντο του Βαβούδη, 3 πόντους του Μαργαρίτη και δίποντα των Σιώτα – Θεοδωρόπουλου, η ομάδα του Βρύση βρέθηκε στο +9, 32-41! Πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν την λήξη της περιόδου και με 6 πόντους του Καρατζά και τρίποντο του Αλέξη, παρέμειναν κοντά στο σκορ, 36-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Λύκοι” έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 11 πόντους του Παναγιωτόπουλου, 4 του Αλέξη και τρίποντο του Χαρακίδα, βρέθηκαν να προηγούνται με 56-54, 30″ για το τέλος. Ωστόσο, ένα μεγάλο κλέψιμο, αλλά και καλάθι του Πιπέρου έστειλε το ματς στην παράταση, 56-56, ενώ νωρίτερα 5 πόντους πέτυχε ο Μαργαρίτης.

Στην παράταση οι “Μεταφορείς” πήραν πιο σωστές επιλογές και με μεγάλα σουτ των Κοψαύτη, Σιώτα και Μαργαρίτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με. Δεν μπόρεσε η παρέα του Τύρου να γυρίσει το παιχνίδι και στην παράταση, παρά το τρίποντο του Μαρσέλου και το καλάθι του Παναγιωτόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 16/40 δίποντα και 9/37 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/13 βολές, 23/51 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Wolves ο Αλέξης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Transporters ο Κοσμίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 5/6 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Wolves (Τύρος): Χαρακίδας 7 (1), Τύρος, Καρατζάς 8, Αλέξης 18 (2), Μαρσέλος 3 (1), Μεϊκόπουλος 3, Παπαευσταθίου 2, Παναγιωτόπουλος 22 (5)

Transporters (Γκέος): Θεοδωρόπουλος 4, Γκέος, Κοσμίδης 10, Βαβούδης 3 (1), Σιώτας 17 (2), Πιπέρος 9 (1), Μαυρίδης 1, Κοψαύτης 9 (1), Μαργαρίτης 14

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!