11/05/2022
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 17 14 18 20 - 69 -
Tsouvalia 22 9 15 4 - 50 -

Με την… αύρα του coach Δεμένεγα!

Με τον Κώστα να αφήνει για λίγο τον ρόλο του προπονητή και να πιάνει αυτόν του παίκτη, ο Αρισταίος ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο Summer επικρατώντας με 60-59, σε μια όμορφη αναμέτρηση απέναντι στα Tsouvalia.

Ξεκίνημα με γρήγορο ρυθμό και πολλά τρίποντα από τις δύο παρέες, με τις δύο ομάδες να θέλουν να κάνουν… αποσυμπίεση από τη δύσκολη χειμερινή σεζόν. Κακλαμάνης και Γεωργίου ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με 17-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Βασίλης ο Παούρης ξεχώρισε κάτω από τα καλάθια για Αρισταίο.

Μπερκέτης και Παούρης χτύπησαν σε πρώτο… χρόνο τις αργές επιστροφές που είχαν τα Τσουβάλια, μειώνοντας αρχικά στον πόντο. Ο Κυριακίδης… ξεκόλλησε τα Τσουβάλια με τρίποντο και τα έβαλε ξανά μπροστά, με το ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-31!

Τούντας, Ψημίτης και Παούρης ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και θέλησαν να βάλουν τους νησιώτες σε θέση οδηγού, με τον αιφνιδιασμό να είναι το… όπλο τους! Υπομονή στην επίθεση και βελτίωση στην άμυνα ήταν τα δύο στοιχεία που κράτησαν την παρέα του Κυριακίδη κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-46.