10/12/2021
Gran Camaria 6 10 12 10 - 38 -
N.A. 99ers 13 19 16 11 - 59 -

Με τη γνωστή συνταγή οι N.A. 99ers!

Βράδυ Πέμπτης στο Basketaki Arena τα Gran Camaria υποδέχθηκαν τους N.A. 99ers για την 7η στροφή του 1ου ομίλου της Development League 2. Οι 99ers, με τη γνωστή συνταγή που σημαίνει αδιάκοπο τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 38-59 απέναντι στα ελλιπή Camaria που αγωνίστηκαν με 5 παίκτες.

Καλό ξεκίνημα στο ματς πραγματοποίησαν οι φιλοξενούμενοι που έβγαλαν από νωρίς ενέργεια στο παρκέ. Οι Γιάννης Καθάριος (5π.) και Δημήτρης Δημάδης (4π.) έκαναν τη διαφορά, ενώ στην αντίπερα όχθη τα Camaria παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας χάρη στους Γιώργο Τσακανίκα (4π.) και Γιάννη Χρυσίνα (2π.) Σκορ δεκαλέπτου : 6-13

Σούπερ δεύτερο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές N.A. Με σημαντική επιθετική πολυφωνία (7 διαφορετικοί σκόρερ), πίεση στη μπάλα και το προαναφερθέν δίδυμο να ξεχωρίζει και πάλι, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά και την διεύρυναν σταδιακά. Στον αντίποδα, ο Γιάννης Χρυσίνας προσέθεσε 4 πόντους στη συλλογή του, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Γιώργος Βακαλόπουλος (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 16-32.

Παρόμοιο σκηνικό και έπειτα από την ανάπαυλα. Παρότι τα Camaria ήταν εύστοχα στα πρώτα λεπτά με τον Γιώργο Βακαλόπουλο (6π.) να διακρίνεται, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι 99ers παρέμειναν προσηλωμένοι στο πλάνο τους, βρήκαν και πάλι εύκολα καλάθια στο transition και ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στο +20. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-48.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης. Οι Γιάννης Καθάριος και Δημήτρης Δημάδης σημείωσαν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τα Camaria επιθετικές λύσεις προσέφεραν οι Γιώργος Τσακανίκας (4π.) και Βαγγέλης Σακελλαρίου (4π.).  Κάπως έτσι, οι 99ers ανέβηκαν στο 4-3, ενώ τα Camaria γνώρισαν την 6η φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα οι N.A 99ers 24/55 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι 17/64 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 4/11 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 5 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Καθάριος με 14 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χρυσίνας με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/14 δίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 2 μπλοκ.

N.A 99ers (Λουκαϊδης) : Λουκαϊδης 2 (12 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Καζάκος 6 (9 ριμπ.), Γιαννόπουλος 7 (1 τρίπ.), Κουρεμένος 4, Καθάριος 14 (5 ασί., 1 τρίπ.), Βασιλάκης 4 (5 ριμπ.), Δεδεψίδης 6 (1 τρίπ.), Δημάδης 16.

Gran Camaria (Βακαλόπουλος) : Χρυσίνας 10 (13 ριμπ., 2 μπλοκ), Σακελλαρίου 6, Βακαλόπουλος 10 (5 ριμπ., 4 ασί., Τσακανίκας Γ. 12 (7 ριμπ., 3 ασί.), Τσακανίκας Α. (19 ριμπ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία στην επίθεση των νικητών.