17/09/2023
Blastiakos 16 10 17 28 - 71 -
Buzzer Eaters 9 14 16 25 - 64 -

Με τη γνωστή συνταγή και φέτος ο Blastiakos !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall Blastiakos και Buzzer Eaters έκαναν πρεμιέρα στη φάση των ομίλων του Basketaki Cup με την ομάδα του Γεροντάκη να επικρατεί με 71-64 απέναντι σε αυτή του εξαιρετικού, αλλά μόνου επιθετικά Ρίζου (30π.). Με τη γνωστή συνταγή του γρήγορου ρυθμού, της περιφερειακής ευστοχίας και των εντυπωσιακών φάσεων ξεκίνησε τη σεζόν ο περσινός πρωταθλητής της Development League που έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Σε ένα σχετικά αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο ο Blastiakos ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικός, αναζητώντας ακόμη τα πατήματά του μετά την αποχή του καλοκαιριού. Οι Eaters, από την άλλη, βασίστηκαν αποκλειστικά στο δίδυμο Τζαβέλλας (5π.) - Ρίζος (4π.) και κρατήθηκαν σε λογική απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Buzzer Eaters παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα προσηλωμένοι στο αμυντικό σκέλος και με νέο κρεσέντο Ρίζου (9π.) κατάφεραν να μειώσουν ελαφρώς τη διαφορά. Ο Blastiakos, παρά την προσπάθεια των Μόκκα (6π.), Θεοδωρομανωλάκη (2π.) και Γεροντάκη (2π.) δεν έπιασε καλή απόσοδη, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων. Σκορ ημιχρόνου, 26-23.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε κλειστό, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-16 και τις δύο ομάδες να βρίσκουν ικανοποιητικό ρυθμό στην επίθεση. Τυροπώλης (8π.), Μόκκας (3π.), Λόλας (2π.), Θεοδωρομανωλάκης (2π.) και Αβαγκιάν (2π.) οδηγούσαν επιθετικά τους μετέπειτα νικητές, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Τζαβέλλας (2π.) συνεπικουρούσε τον ασταμάτητο Ρίζο (11π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-39.

Μεγάλη μάχη παρακολουθήσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού οι Buzzer Eaters ήταν πλέον πολύφωνοι και αρνούνταν να παραδοθούν, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να ξεφύγουν οριστικά, με Ζαννιά (8π.), Ρίζο (6π.) και Δεδεμάδη (6π.) να σκοράρουν από μέση και μακρινή απόσταση. Ο Blastiakos, ωστόσο, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο, αφού οι Τυροπώλης (11π.) και Μόκκας (3π.) ήταν εξαιρετικοί, ενώ τα μακρινά σουτ του Σωτηρίου (6π.) ήρθαν στο πιο κατάλληλο σημείο.

Στο τέλος του αγώνα, ο Blastiakos είχε 15/48 δίποντα, 12/42 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Buzzer Eaters είχαν 19/45 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Θεοδωρομανωλάκης με 11 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Ρίζος με 30 πόντους, έχοντας 12/20 δίποντα, 1/3 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Blastiakos (Γεροντάκης) : Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 5 (1), Θεοδωρομανωλάκης 11 (1), Λόλας 4, Μόκκας 18 (4), Σωτηρίου 8 (2), Τροχαλιάς, Τυροπώλης 23 (4).

Buzzer Eaters (Ζαννιάς) : Βουνισέας 1, Δεδεμάδης 11 (2), Ζαννιάς 8 (2), Καύκας 2, Κολοβός 1, Μπερσίρεβιτς 4, Ρίζος 30 (1), Τζαβέλλας 7 (1).

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των δύο ομάδων.