21/01/2024
Kasonic Beers 26 9 20 20 - 77 -
Φιορετσίνα 6 9 14 12 - 41 -

Με τη κλασσική συνταγή οι Kasonic!

Οι Kasonic Beers BC, χτίζοντας με εντυπωσιακό τρόπο τις βάσεις από το πρώτο δεκάλεπτο,  επικράτησαν εύκολα της Φιορετσίνα BC με 77-41 και έπιασαν τις 14 νίκες στο πρωτάθλημα.

Με ένα 16-2 σερί ξεκίνησαν το ματς οι Kasonic, οι οποίοι με δύο τριποντάκια του Ρουμελιώτη και δύο του Ζυγούρη πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά στο σκορ, παρά τους δύο πόντους του Παπαγιάννη. Το σκηνικό παρέμεινε παρεμφερές και οι πράσινοι με το τριποντάκι του Προσηλιακού στην εκπνοή απέκτησαν μαξιλαράκι ασφαλείας 20 πόντων, 26-6!

Ξεκινώντας τη δεύτερη περίοδο, η Φιορετσίνα βρήκε σκορ δια χειρός Χαραλαμπόπουλου, Γεωργακόπουλου και Λεωνάκη και παρουσίασε βελτίωση στην άμυνα της. Οι πράσινοι σκόραραν με μικρότερη συνέπεια, ωστόσο τα δύο τρίποντα του Ασημακόπουλου τους διατήρησαν σε θέση οδηγού, 37-15.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Χατζημιχαήλ και ο Προσηλιακός ευστόχησαν από μακριά για τους πράσινους, για να τους απαντήσουν ο Κεχρής (6π) και ο Λεωνάκης (2π). Και οι δύο ομάδες είχαν εμφανώς ρίξει τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο, η οποία τελείωσε με τους πράσινους να παραμένουν μπροστά, 57-29.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στον Κολωνό, με τον Alla και τον Χατζημιχαήλ να σκοράρουν για τους Kasonic και τους Καράλα, Παπαγιάννη και Λεωνάκη να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι για τους Ιταλούς. Οι Κasonic έκαναν εν τέλει το βράδυ τους εύκολο και έφυγαν από το Athens Sports Hall με το 14ο τους ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 77-41.

Betsson MVP για τους Kasonic αναδείχτηκε ο Γιώργος Χατζημιχαήλ με 28 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ από τη Φιορετσίνα ξεχώρισε o Βασίλης Κεχρής με 13 πόντους, 2 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Οι νικητές γηπεδούχοι είχαν 23/41 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 4/5 βολές, 40 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 16 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι φιλοξενούμενοι είχαν 16/44 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 34 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla 11, Ασημακόπουλος 8, Ζυγούρης 6, Χατζημιχαήλ 26, Ρουμελιώτης 13, Καρακωνσταντής, Προσηλιακός 11, Κόκκαλης.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος, Γεωργακόπουλος 4, Καράλας 4, Κεχρής 13, Λεωνάκης 8, Παπαγιάννης 6, Στασινόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το εκκωφαντικό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών!