19/09/2023
Vatos Krokos 18 11 13 16 - 58 -
Αναλώσιμοι 11 6 12 18 - 47 -

Με τη σφραγίδα του Χατζηνικήτα!

Οι Vatos Krokos με πιο σημαντικό τους ατού την ομοιογένεια, επικράτησαν των Αναλώσιμων στο ΣΕΦ, με το τελικό σκορ που αναγράφεται στον πίνακα του σκορ να είναι το 58-47, έπειτα από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι!

Οι Vatos Krokos με τον coach Χατζηνικήτα για άλλο ένα παιχνίδι και άλλη μία σεζόν στο τιμόνι τους άφησαν τα... κλειδιά των επιθέσεών τους στον Μπιστούνα, με τους Λάζο και Βιντζηλαίο να σκοράρουν με ευκολία, έπειτα από καλό γυρισμα της μπάλας! Η ποιότητα του Μεϊντάνη βγήκε στο παρκέ από πολύ νωρίς, με τον ψηλόλιγνο φόργουορντ να μειώνει στο 18-11 για πρώτο δεκάλεπτο. Ο Λάζος με τον Καλλίτσα συνέχισαν να κρατούν τον ρυθμό των επιθέσεων των γηπεδούχων σε υψηλό τέμπο, με τη διαφορά να παραμένει σταθερά στους 6-10 πόντους, καθώς ναι μεν ο Πολύδωρος, ο Μανώλης και ο Καστανιάς βελτίωσαν τους Αναλώσιμους, δεν σκόραραν αρκετά ώστε να πέσει κάτω από το 29-17 που έκλεισε το ημίχρονο.

Ο Μπέλλος παρά τα τρία φάουλ που τον συνόδευαν συνέχισε να παίζει δυνατά και να βοηθά τους Αναλώσιμους, με τον Μεϊντάνη να βάζει ένα τρίποντο και να δίνει ελπίδες στην παρέα του για περαιτέρω μείωση του σκορ, με τον Αμαργιανό όμως να απαντά άμεσα και να κλείνει την τρίτη περίοδο με τους Krokos στο 42-29 μπροστά. Ο Ευστράτιος ο Καλλίτσας κάπου εκεί το πήρε... προσωπικά, εκτέλεσε 2 φορές σε μικρό χρονικό διάστημα από τα 6.75 και "κλείδωσε" τη νίκη των Krokos με τελικό σκορ 58-47, με τις δύο ομάδες να... ζεσταίνουν τις μηχανές τους.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από τους Αναλώσιμους ξεχώρισε ο Βασίλης Μεϊντάνης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/41 δίποντα, 5/18τρίποντα, 9/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/37 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 6/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 3, Λάζος 11, Καλλίτσας 12, Τσεκούρας 8, Φερίδης 4, Βιντζηλαίος 15 (10 ριμπ.), Μπιστούνας 5.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Μανώλης 7, Μεϊντάνης 18, Πολύδωρος 9, Καστανιάς 2, Νικολόπουλος, Μπέλλος 5, Ζάφειρας 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ των δύο ομάδων!