25/02/2024
Brooklyn Nerds 14 11 12 7 - 44 -
Los Abeles Fakers 13 14 13 12 - 52 -

Με την άμυνα στην δεύτερη θέση οι Fakers!

Οι Brooklyn Nerds με ζωντανές ακόμα τις ελπίδες για τα πλέι οφ, έψαχναν μια μεγάλη νίκη που θα τους βάλει γερά στο κόλπο για την οκτάδα. Οι Los Abeles Fakers, με εξασφαλισμένη θέση στα πλέι οφ, είχαν ως στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά στην αναμέτρηση και με καλάθι του Φορτσάτου προηγήθηκαν 6-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 9-0 και πήραν το προβάδισμα (6-11). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-13.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσονται στο σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, σε ένα αρκετά κλειστό ματς, όπως αναμενόταν. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25-27.

Στην τρίτη περίοδο οι Los Abeles Fakers ανέβασαν πολύ την πίεση τους και με πρωταγωνιστή τον Φωτεινό, έκλεψαν αρκετές μπάλες. Οι Brooklyn Nerds έβρισκαν λύσεις επιθετικά από τους Φορτσάτο και Κόσσυβα και πέρασαν μπροστά στο σκορ (35-33). Οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (35-40) και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 37-40.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι όπως περιμέναμε, με την άμυνα των Los Abeles Fakers να κάνει την διαφορά στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν μόλις επτά πόντους και με σερί 7-0 έκαναν το σκορ 41-49, βάζοντας θεμέλια νίκης που κράτησαν μέχρι την λήξη. Οι Los Abeles Fakers κέρδισαν με σκορ 44-52 και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Κιοσές με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Brooklyn Nerds (Μάνταρης): Γιαννουλάκης, Ζαμπούρας 5, Καραδάκης, Κοντορουχάς 3, Κόσσυβας 11, Λιατόπουλος, Μάνταρης 6, Παπαναστασίου 4, Πατσιμάς, Φορτσάτος 15, Χατζητούρνος.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Ευθυμίου 7, Καραμούστος 4, Κιοσές 15, Λουκαΐτης 6, Μαυρακάκης 5, Μουρτζούνης, Ριζάδης 2, Τσαντζαλής 3, Φωτεινός 10.

Τι μας άρεσε: Η πίεση στην μπάλα των Los Abeles Fakers.