27/09/2020
Pistachios 19 15 15 11 - 54 -
Saint Pauli 6 9 9 10 - 40 -

Με την άνεση του ημιχρόνου οι Pistachios!

Οι «φιστικαίοι» πήραν διαφορά 23 πόντων στο 22’ και στη συνέχεια χαλάρωσαν – παρότι η Saint Pauli βελτιώθηκε και πλησίασε στους 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο – φτάνοντας στη δεύτερη νίκη τους στον 28ο όμιλο του Basketaki Cup, με τις προσθήκες των Τάλαρου, Παπαγεωργίου, Μποτόζη, Αβαρκιώτη να προσθέτουν ακόμα μεγαλύτερη ποιότητα στο ρόστερ.

Η ταχύτητα και η αποτελεσματικότητα των «Πιστάσιος», τους έδωσε από νωρίς τον έλεγχο και οι Αβαρκιώτης, Φλίγκος, Παπαγεωργίου, Τάλαρος έκαναν το 19-6 του δεκαλέπτου, με τους Φεντιούκοφ και Παναγόπουλο να είναι οι μόνοι που ευστόχησαν για τους «Γερμανούς» σε εκείνη την περίοδο.

Παρόμοια ήταν η κατάσταση στη δεύτερη περίοδο, αλλάζοντας όμως πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους, αφού οι Μποτόζης, Τσίτουρας έκαναν την πιο πολλή δουλειά σε οργάνωση και σκοράρισμα, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 34-15, έχοντας από πλευράς Σεντ Πάουλι τους Τσιχριτζή, Κόντο, Πανταζή να παίρνουν μπρος.

Μετά το +23 των γηπεδούχων λοιπόν (40-17 στο 22’), οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» και οι Φεντιούκοφ, Κόντος, Παναγόπουλος, Πανταζής, Τσιχριτζής μείωσαν στους 13 πόντους στο 30ο λεπτό (43-30), ενώ για τους «πράσινους» βρήκαν στόχο οι Παπαγεωργίου, Μποτόζης, Φλίγκος και Τσίτουρας.

Ο ρυθμός των Pistachios έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι «Γερμανοί» βρήκαν χώρους να μειώσουν λίγο ακόμα προς το τέλος, με τους Φεντιούκοφ, Πανταζή, Καραμπά, Τσιχριτζή να συνεργάζονται ακόμα καλύτερα (50-40 μέχρι το 39’), για να γίνει το τελικό 54-40 των «φιστικαίων» από το τρίποντο του Κοντογιάννη, που μπήκε με την… έκτη!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Τάλαρος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ, ενώ από τους «μαύρους» ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Τσιχριτζής με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Pistachios (Πανταζής – Ορέστης): Φλίγκος 12, Τάλαρος 11, Τσίτουρας 11, Μποτόζης 7, Αβαρκιώτης 5, Παπαγεωργίου 5, Κοντογιάννης 3, Λεμπούσης, Παπακαλοδούκας

St Pauli (Καραμπάς): Τσιχριτζής 12, Φεντιούκοφ 10, Παναγόπουλος 8, Πανταζής 7, Κόντος 3, Καραμπάς, Σιγάλας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η… δουλίτσα που έχει κάνει ο πρόεδρος Κοντογιάννης στους Πιστάσιος, με προπονητή, βοηθό προπονητή και… τρελό μπάτζετ στις μεταγραφές που έγιναν φέτος. Οι στόχοι πρέπει να είναι μεγάλοι!