21/12/2023
New York Fix 19 17 14 21 - 71 -
Black Mamba 20 11 15 21 - 67 -

Με την αύρα των νέων εμφανίσεων οι παθιασμένοι New York Fix!

Σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από εντάσεις και τεχνικές ποινές οι New York Fix πραγματοποίησαν μαγική εμφάνιση και επικράτησαν του Black Mamba με 71-67 για την 10η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην δεύτερη θέση και ανανεώνουν το ραντεβού τους για τον δεύτερο γύρο.

Οι Fix ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, χτίζοντας μάλιστα διαφορά με τα καλάθια των Αγρέβη (6π.), Καρακούση (6π.), Σείζη (4π.) και Χατζή (3π.), όμως το Black Mamba έβγαλε αντίδραση και έκλεισε την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού, χάρη στους Δέδε (10π.), Μπολοτάκη (6π.), Ρεπάνη (2π.) και Χιμντάν (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 17-11 και διατηρώντας την επιθετική τους πολυφωνία. Το Black Mamba, σαν αποτέλεσμα της άμυνας των Fix, αλλά και των ηχηρών του απουσιών, διένυσε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα και πήγε στα αποδυτήρια με -5. Σκορ ημιχρόνου, 36-31.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Αγρέβης (5π.), Σείζης (5π.), Κούρος (3π.) και Χατζής (2π.) κράτησαν τους πρωταθλητές της Evolution μπροστά στο σκορ, ενώ για την ομάδα του Μπασδάνη το επιθετικό κουπί τράβηξαν οι Μπολοτάκης (6π.), Χιμντάν (4π.), Ρεπάνης (3π.) και Μαρίτσας (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Δέδες (12π.) πήρε στις πλάτες του το Black Mamba, όμως ήταν μόνος επιθετικά απέναντι στους σταθερά παθιασμένους και πολύφωνους Fix. Χατζής (6π.), Κούρος (5π.), Αγρέβης (5π.), Καρακούσης (4π.) και Σείζης (2π.) είχαν τρομερή ψυχολογία και οδήγησαν την ομάδα τους σε μία ακόμη σπουδαία νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι New York Fix είχαν 18/41 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 14/20 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Black Mamba είχε 27/49 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Δέδες με 26 πόντους και double-double, έχοντας 12/19 δίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

New York Fix (Καλπακίδης) : Αγρέβης 18 (1), Καλπακίδης 4, Καρακούσης 12, Κοκολάκης 4 (1), Κούρος 8 (2), Σείζης 11 (1), Χατζής 14 (2).

Black Mamba (Μπασδάνης) : Χιμντάν 10, Δέδες 26, Καραλής, Μαρίτσας 2, Μονέος 3 (1), Μπολοτάκης 19, Ρεπάνης 7.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Fix που συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους.