02/12/2021
Paliagoura 24 8 11 17 - 60 -
New World Fix 16 30 10 9 - 65 -

Με αύρα Καραμασιώτη οι FIX!

Με ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον και… κομβικό, όπως μας δήλωσε η πλευρά των New World Fix παιχνίδι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, τα Paliagoura αντιμετώπισαν τους Fix λοιπόν, με την καθοδηγούμενη από τον Σάκη Καραμασιώτη ομάδα των φιλοξενούμενων να νικάει με 60-65, βλέποντας με… αισιοδοξία το μέλλον τους στην φετινή Elite.

Ο… παθιασμένος και εύστοχος στο ξεκίνημα από τα 6.75 Κωστάκης (3), έδωσε έναν όμορφο και γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, ο Αβανίδης ακολούθησε, με το 15-12 στα μέσα της περιόδου να μας κάνει να περιμένουμε ματσάρα, με τον Ζωγράφο από την άλλη να έχει 10 πόντους και να ξεχωρίζει για FIX, για το 24-16 πρώτης περιόδου με την παρέα του απόντα Κασκάνη μπροστά.

Τσεκουρλούκης από τη μία και Τομαράς από την άλλη, έδωσαν χείρα βοηθείας σε Ζωγράφο και Αβανίδη αντίστοιχα, με το ισορροπημένο μέχρι τη στιγμή δεύτερο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες να παλεύουν για το ποια θα πάρει τα ηνία του αγώνα, με την παρέα του Γαλανού να κάνει ένα εκπληκτικό σερί 3-26, και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 32-46.

Ο Αβανίδης πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες επιθετικά, θέλησε να πάρει πάνω του την υπόθεση και να μειώσει, πράγμα που κατάφερε. Παρά τις όμορφες προσπάθειες του ποιοτικού παίκτη των γηπεδούχων, οι FIX με σωστές επιλογές στην επίθεση, κράτησαν το μομέντουμ υπέρ τους και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 43-56.

Προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να πιέσουν και να ανατρέψουν το σκηνικό, οι Λογγίτσης και Τσεκουρλούκης όμως δεν είχαν πρόβλημα να σπάσουν την πίεση με γρήγορες μεταβάσεις στο άλλο μισό. Παρά τα… τρελά του Αβανίδη και την μείωση του σκορ μέχρι και στους 3 (60-63), τη νίκη πήραν οι FIX, με τελικό σκορ 60-65!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ζωγράφος με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Αβανίδης με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/24 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 10/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 7/10 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα και 11 λάθη.

Paliagoura (Κασκάνης) : Βελέντζας, Αθανασιάδης 7, Αβανίδης 32 (12 ριμπ.), Κοντορουχάς, Κωστάκης 13, Τομαράς 8.

New World Fix (Καραμασιώτης) : Σταυρόπουλος 12, Λογγίτσης 5, Ντρες 6, Μπερδεμπές 15, Ζωγράφος 24 (12 ριμπ.), Γαλανός, Τσεκουρλούκης 3, Κανελλόπουλος.

Τι μας άρεσε : Οι όμορφες ενέργειες στην αναμέτρηση!

Τι δεν μας άρεσε : Οι απουσίες κομβικών παικτών, Κασκάνη και Ζωϊτού!