09/10/2021
Ηττηφόρος BC 5 13 7 11 - 36 -
Peristeri Histons 11 4 13 17 - 45 -

Με την εμπειρία τους οι Histons!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην πεντάδα του Ηττηφόρου, οι Peristeri Histons πήραν τη νίκη με 36-45 και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση του 30ου ομίλου.

Με 3 πόντους του Κωνσταντούλα και καλάθι του Τσίλογλου, ο Ηττηφόρος προηγούταν με 5-4, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ξύπνησαν οι φιλοξενούμενοι και με 4 πόντους του Νάσου Πλινθίδη, 4 του Μάριου και 3 του Δερβεντζή, προσπέρασαν με 5-11!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έβαλαν μπρος τις μηχανές τους και με 13-0 σερί, έκαναν το 5-14, 18-14, μετά από 5 πόντους του Κωνσταντούλα, τρίποντο του Ανδριγιαννάκη, 3 πόντους του Ασημακόπουλου και 2 του Τσίλογλου. Το σκορ του πρώτου μέρους, 18-15, διαμόρφωσε σε νεκρό χρόνο για λογαριασμό των Peristeri Histons ο Νάσος Πλινθίδης με 1/2 βολές, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Δερβεντζής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε ο Βασίλης Μάνος για τους Περιστεριώτες και με δύο δικά του τρίποντα και ένα του Δερβεντζή, έβαλαν εκ νέου τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με 25-28. Η τριπλέτα Κωνσταντούλα, Ανδριγιαννάκη και Τσίλογλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, ενώ 1/2 βολές είχε ο Τέτσιος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Histons είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Μάριο Πλινθίδη (6π), Δερβεντζή (5π) και Μιχαλόπουλο (4π), έφτασαν στη νίκη πρόκριση με 36-45. Για τον Ηττηφόρο στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Τσίλογλου με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/11 βολές, 12/32 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 13/44 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τον Ηττηφόρο ο Τσίλογλου με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Peristeri Histons ο Μάριος Πλινθίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Ηττηφόρος (Κωνσταντούλας): Ανδριγιαννάκης 7 (1), Τέτσιος 3, Ασημακόπουλος 5; Κωνσταντούλας 10 (1), Τσίλογλου 11 (1)

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Στεφανίτσης 3, Δερβεντζής 13 (2), Κλήμης 2, Πλινθίδης Ν. 5, Πλινθίδης Μ. 10, Μιχαλόπουλος 4, Μάνος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η αλλαγή της εικόνας των Histons με τον ερχομό του Βασίλη Μάνου, όσο και η μαχητικότητα της πεντάδας του Ηττηφόρου!