01/11/2021
Bobeeres 13 11 7 13 - 44 -
Xavalencia 16 18 14 17 - 65 -

Με την γνωστή πεντάδα της η Xavalencia!

Αν και κατέβηκε με μια πεντάδα, η Xavalencia κέρδισε εύκολα χθες το βράδυ στα Άνω Λιόσια τους Bobeeres με 44-65 και έκανε το 3/3 στον δεύτερο όμιλο της Master League, αφήνοντας τους πράσινους χωρίς νίκη μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με την Xavalencia να προηγείται με 13-16, έπειτα από 9 πόντους του Μοσχοβίτη και 4 του Χριστοφορίδη. Ο Τζώρτζης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σακελλαράκης, Ξουράφης, Ρίπης και Αντωνόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Νυχτερίδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Βλασταρίδη με 11 πόντους, αλλά και 3 του Νεκτάριου Βλασταρίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 24-34. Τους Bobeeres κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Αντωνόπουλος (4π), Τζώρτζης (4π) και Μπερντέλης (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έφτασαν μέχρι και στο +20, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 31-48, με το δίδυμο Γιοβάνη – Μοσχοβίτη να πετυχαίνει 8 πόντους. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Παπαμικρούλη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μπερντέλη, Σακελλαράκη και Ρίπη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 31-48!

Με την διαφορά στους 17 πόντους, 31-48, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στα Άνω Λιόσια και έτσι η Xavalencia έφτασε εύκολα στη νίκη με 44-65, με τους Γιοβάνη, Ανδρέα Βλασταρίδη και Χριστοφορίδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μπερντέλης και Ρίπης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 14/56 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 23/53 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Bobeeres ο Ρίπης με 8 πόντους, έχοντας 4/12 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της Xavalencia ο Χριστοφορίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή και 5/9 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ξουράφης 2, Τζώρτζης 9 (1), Σακελλαράκης 4, Μπερντέλης 11 (2), Αντωνόπουλος 8, Δαρδαμάνης, Ρίπης 8, Τσιαλανίκας 2

Xavalencia (Βλασταρίδης Ν.): Βλασταρίδης Α. 18 (2), Μοσχοβίτης 16 (2), Χριστοφορίδης 10, Βλασταρίδης Ν. 9, Γιοβάνης 12

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Xavalencia, παρά τις απουσίες της, διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι!