27/03/2022
Anonymous BC 23 15 8 19 - 65 -
Shadows 13 16 9 15 - 53 -

Με την γνωστή συνταγή οι Anonymous!

Παίρνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο τα ηνία του αγώνα και με σωστή διαχείριση μέχρι το φινάλε, οι Anonymous κέρδισαν με 65-53 τους Shadows στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έκαναν το 16/16 στον τέταρτο όμιλο της D2-League!

Με 4 πόντους του Τζώλη, 4 του Αθανασιάδη και τρίποντο του Πασχάλη, οι Shadows προηγούνταν με 8-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι No Name αντέδρασαν και με 11 πόντους του Κώτσια, 6 του Στρίκου και 4 του Κουρτέση, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 23-13!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το ματς, φτάνοντας μέχρι και στο +12, 31-19, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 38-29, χάρη σε 6 πόντους του Ουζουνίδη και 5 του Ελευθεριάδη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Μασσαλή, οι 4 πόντοι του Παπαγιάννη και οι 4 του Τζώλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του απόντα Χειλάκη ξέφυγε στους 15, 46-31, με τον Κουρτέση να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους. Ωστόσο, οι Shadows δεν παράτησαν τόσο εύκολα το ματς και με 5 πόντους του Αθανασιάδη και 2 του Μασσαλή, μείωσαν στους 8, 46-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Anonymous διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κώτσια, Ουζουνίδη, Κουρτέση και Στρίκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-53. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μασσαλής, Παπαγιάννης και Τζώλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 25/43 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 16/36 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Anonymous ο Ουζουνίδης με 19 πόντους (triple-double), έχοντας 7/10 βολές, 6/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, υπέπεσε σε 9 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Shadows ο Τζώλης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 4/5 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Anonymous (Αλεφαντινός): Ελευθεριάδης 7 (1), Αλεφαντινός, Κουρτέσης 10, Κώτσιας 19 (1), Ουζουνίδης 19, Στρίκος 10, Τριανταφύλλου

Shadows (Πασχάλης): Αθανασιάδης 11, Κωνσταντακάκης, Μασσαλής 15 (3), Παπαγιάννης 10, Πασχάλης 4 (1), Τζώλης 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο φωτιά των νικητών, Κώτσια και Ουζουνίδη!