28/11/2021
Most Wanted 15 13 13 6 4 51 -
San Anargiri Sperms 8 13 17 9 5 52 -

Με την γνωστή συνταγή οι Sperms!

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσαν οι San Anargiri Sperms, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισαν στο έξτρα πεντάλεπτο τους Most Wanted με 51-52 στο κλειστό του Κολωνού πηγαίνοντας στο 6-1 ρεκόρ!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Most Wanted στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με τρίποντα των Καραμασιώτη, Μιτζέλου και έμμεσο τρίποντο του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 15-8. Ο Μπίλιας με 4 πόντους και οι Ρεγγούζας – Συρανίδης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με 8 πόντους του Καραμασιώτη και 5 του Ηλία Νικολάου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 28-21. Τους San Anargiri Sperms κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μπίλιας και Γαβριήλογλου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τασιούδη, αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 9 πόντους, κατάφερε να πλησιάσει στους 3, 41-38, μετά από 5 πόντους του Συρανίδη και 4 του Ρεγγούζα. Τους Most Wanted διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα ο Παπαδόπουλος με τους 6 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 41-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι San Anargiri Sperms συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 3 πόντους του Ρεγγούζα και βοήθειες των Χουρσόγλου, Συρανίδη και Λογγίτση, προσπέρασαν με 43-45, 4:00 για τη λήξη. Τελικά το ντέρμπι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, μετά από 4/4 βολές του Καραμασιώτη, ενώ νωρίτερα το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των Most Wanted έβαλε ο Παπαδόπουλος.

Στην παράταση οι Sperms ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλάθια των Συρανίδη και Χουρσόγλου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 51-52. Ο Πίκουλης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο έβαλε τη μία από τις δύο βολές, 1″ για το τέλος, ενώ νωρίτερα 3 πόντους έβαλε ο Παπαδόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/25 βολές, 11/42 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 19/52 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 17 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 2/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των San Anargiri Sperms ο Συρανίδης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 4/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης, Νικολάου Ν., Παπακωνσταντίνου 3, Καραμασιώτης 17 (2), Παπαδόπουλος 13, Μπιθικιώτης 2, Μήτσης 2, Πίκουλης 4, Μιτζέλος 3 (1), Νικολάου Η. 7 (1)

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Μπίλιας 10, Συρανίδης 13, Χουρσόγλου 8, Σερεβέτας 4, Γαβριήλογλου 3 (1), Λογγίτσης 4, Ρεγγούζας 10

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του ντέρμπι!