07/12/2019
Lyonmen 9 11 21 13 - 54 -
Γιουγκοπιάστηκα 10 7 12 11 - 40 -

Με την γνωστή τους συνταγή οι Lyonmen!

Ακόμη μια νίκη, τέταρτη συνολικά, πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Lyonmen, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League, επικράτησαν εύκολα της Γιουγκοπιάστηκα με 54-40.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Γιουγκοπιάστηκα να προηγείται με 9-10 και τους Νικολαΐδη, Κοέν, Παπαγεωργίου, Τσάνταλη και Μπαντρά να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος. Το δίδυμο Τζουβάνα – Τσιάκα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να εκτελεί από την περιφέρεια.

Ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στην δεύτερη περίοδο, με τους Lyonmen να προσπερνούν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 20-17, χάρη σε 4 πόντους του Δημητρίου και δίποντα των Θεοδώρου – Αντωνίου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Παπαγεωργίου και το δίποντο του Πουριέζη.

Με τους Θεοδώρου (8π), Αποίκο (7π) και Τζουβάνα (4π) να κάνουν πάρτι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Ψυχογιού έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 41-29! Την Γιούγκο κράτησε όρθια στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πατάγιας με τους 5 πόντους που έβαλε, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Νικολαΐδης, Παπαγεωργίου και Σακαρέλος. Σκορ τρίτης περιόδου 41-29!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Lyonmen δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και έτσι έφτασαν στην άνετη τελικά επικράτηση με, έπειτα από 6 νέους πόντους του Θεοδώρου.  Για την Γιουγκοπιάστηκα στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαγεωργίου (5π), Νικολαΐδης, Πουριέζης και Τσάνταλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 20/63 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές, 12/42 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Lyonmen ο Τζουβάνας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 6/11 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Πατάγιας με 5 πόντους, έχοντας 1/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Lyonmen (Ψυχογιός – Καλαποθαράκος): Τσιάκας 5 (1), Θεοδώρου 16 (2), Καραμπάτσος, Μακρύγιαννης 2, Φραντζέσκος 2, Νικηφόρος 2, Δημητρίου 4, Αντωνίου 4, Τζουβάνας 12, Αποίκος 7

Γιουγκοπιάστηκα (Παπαζαφειρόπουλος): Μπαντράς 2, Πουριέζης 4, Πατάγιας 5 (1), Παπαγεωργίου 13 (1), Τσάνταλης 4, Κωσταρίδης 1, Νικολαΐδης 7, Κοέν 2, Σακαρέλος 2

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Lyonmen, σημείο που έριξαν γερές βάσεις για τη νίκη!