14/10/2023
Old Stars 11 8 13 21 - 53 -
Flint Tropics 10 21 13 15 - 59 -

Με την υποστήριξη της εξέδρας οι Flint Tropics!

Σάββατο βράδυ στο ΣΕΦ, οι Flint Tropics διπλασίασαν τις φετινές τους νίκες στον τέταρτο όμιλο της Development 2, επικρατώντας με 53-59 τον έξι μαχητικών Old Stars.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον Τζανέτη με τέσσερις ηγείται της επιθετικής προσπάθειας των Tropics και τον Δουκάκη με πέντε αυτής των Old Stars. Ο Τσαγκαράκης ευστόχησε σε ένα δίποντο, ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, αλλά ο Καπράλος (4π.), με δύο εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το τελικό 11-10.

Οι Tropics πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 6 πόντους του Τζανέτη, πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Καπράλος, με ακόμη τέσσερις πόντους, απάντησε για τους Old Stars, αλλά τα αδέρφια Γκατζηρούλη με πέντε πόντους, έστειλαν το σκορ στο 17-26, 2,5 λεπτά πριν το τέλος. Εν τέλει, με δύο πόντους του Γράσσου, οι δύο παρέες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ σταματημένο στο 19-31!

Επιστρέφοντας από το half time break, οι δύο ομάδες παρέμεναν άποντες για τέσσερα λεπτά, με τον Τζανέτη να σπάει πρώτος το ρόδι με ένα floater για τους Tropics. O Σεραφείμ Γκατζηρούλης (8π.) είχε ως αντίπαλο δέος τον Άγγελογιαννάκη, ο οποίος σκόραρε τρεις φορές από τα 6,75! Παρά την ευστοχία του νεοαποκτηθή guard των Old Star, οι Tropics πήγαν στον πάγκο στο τέλος του δεκαλέπτου, έχοντας προβάδισμα 12 πόντων, 32-44.

Με δύο πόντους του Γεωργούση και άλλους δύο του Δουκάκη, οι Old Stars έτρεξαν ένα 4-0 σερί στα πρώτα 2,5 λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου. Γκατζηρουλης Σ., Καραντζης και Λιαροστάθης απάντησαν από τη γραμμή των 6,75 για τους Tropics, οι οποίοι αν και τα βρήκαν σκούρα αμυντικά, δεχόμενοι 8 πόντους από τον Δουκάκη και τους πέντε από τον Αγγελογιαννάκη, έφυγαν τελικά από τον Πειραιά με την δεύτερη τους νίκη, επικρατώντας με 53-59 των Old Stars.

Betsson MVP για την ομάδα του Γκατζηρούλη αναδείχθηκε o Γιώργος Τζανέτης ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, κατέβασε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 6, Δουκάκης 13, Αγγελογιαννάκης 18, Καπράλος 12 (12 ριμπ.), Τζιόπας, Κωφόπουλος 2, Τζώρτζος 2 (14 ριμπ.).

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Λιαροστάθης 6, Τζανέτης 12, Γράσσος 4, Καραντζής 8, Σκαμαντζούρας 2, Γκατζηρούλης Σ. 13 (10 ριμπ.), Γκατζηρούλης Β. 4 (12 ριμπ.), Τσέκερης 6, Τσαγκαράκης 4.

Τι μας άρεσε: Το εμφατικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών και οι προσθήκες των Old Stars!