24/01/2022
Wolves 10 20 16 20 - 66 -
Flying Circus 16 15 21 6 - 58 -

Με την καρδιά του πρωταθλητή οι Wolves!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Wolves αν και βρίσκονταν συνέχεια πίσω στο σκορ, κατάφεραν να λυγίσουν στο φινάλε τους Flying Circus με 66-58 για την δέκατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Flying Circus στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Αλεξάκη και 4 του Κάκια, προηγήθηκαν με 10-16. Ο Χαρακίδας με ένα τρίποντο και ο Μανωλόπουλος με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό διάστημα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +8, 18-26, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου, 30-31, χάρη σε 6 νέους πόντους του Αλεξάκη και τρίποντα των Λαγκάδα – Σωτηρόπουλου. Τους Wolves διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μανωλόπουλος και Φιλοκώστας με 13 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Γκέκα, 4 του Κάκια και 4 του Αλεξάκη, οι Flying Circus έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 46-52. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Χαρακίδα, οι 4 του Φιλοκώστα και οι 3 του Μανωλόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 46-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μανωλόπουλο (8π), Φιλοκώστα (8π) και Γκίζη (4π), γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 66-58. Δεν μπόρεσαν οι Flying Circus να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων και έτσι οι 4 πόντοι του Γκέκα δεν τους έφταναν για το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/29 βολές, 17/46 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 20/65 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Wolves ο Φιλοκώστας με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 7/17 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Flying Circus ο Κάκιας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/12 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Wolves (Τύρος): Χαρακίδας 11 (2), Τύρος 2, Μεϊκόπουλος 1, Φιλοκώστας 20 (1), Γκίζης 7, Μανωλόπουλος 25 (3)

Flying Circus (Κάκιας): Γκέκας 13 (1), Κάκιας 12, Λαγκάδας 5 (1), Σωτηρόπουλος 10 (2), Αλεξάκης 16, Μαρίνης, Πιπιλής 2, Γεωργάτσος 2

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των Wolves στο φινάλε της αναμέτρησης!