46
Aces 13 19 2 12 - 46 -
Milwaukee Kebabs 15 15 7 15 - 52 -

Με την μαεστρία του Καραμαλέγκου οι Milwaukee Kebabs!

Στα χρώματα των Milwaukee Kebabs βάφτηκε το ντέρμπι παραμονής στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 13η αγωνιστική επικράτησαν των West Coast Aces με 46-52, χωρίς όμως να καλύψουν το -12 του πρώτου γύρου!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Milwaukee Kebabs να προηγούνται με 13-15, μετά από δύο τρίποντα του Κατσιούλη, 4 πόντους του Αγαλιώτη και 3 του Πέτρου Ασπρά. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κοντακιώτης και Μπατζάκας με 5 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι West Coast Aces επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Κοντακιώτη (9π), Μπατζάκα (4π) και Ραπτόπουλο (4π), πήραν για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων, 30-22, 2:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η ομάδα του Καραμαλέγκου αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους και με τους Πέτρο Ασπρά (7π), Κατσιούλη (3π) και Τσιγκάκο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, μείωσε στο καλάθι, 32-30!

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Κατσιούλη και 2 του Πέτρου Ασπρά, οι Milwaukee Kebabs προσπέρασαν με 34-37. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο σημείωσε ο Ραπτόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-37!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Kebabs έβαλαν τα μεγάλα σουτ με τους Αγαλιώτη (10π) και Κατσιούλη (5π) φτάνοντας έτσι στη μεγάλη νίκη με 46-52. Προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς από το -10 οι Άσσοι, ωστόσο οι πόντοι που έβαλαν οι Στεργιόπουλος, Μαραβέλιας, Μπατζάκας, Ευμορφόπουλος και Κοντακιώτης δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 19/47 δίποντα και 0/11 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/19 βολές, 10/30 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των West Coast Aces ο Κοντακιώτης με 16 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Milwaukee Kebabs ο Αγαλιώτης με 16 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 3/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 κόψιμο.

West Coast Aces (Μπατζάκας): Ραπτόπουλος 5, Κοντακιώτης 16, Ναρεκιάν, Ευμορφόπουλος 6, Μπατζάκας 11, Μαραβέλιας 3, Στεργιόπουλος 4, Τσουτσουράκης

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος): Κατσιούλης 17 (5), Ασπράς Α., Σαγμαντόπουλος, Αγαλιώτης 16 (2), Ασπράς Π. 12, Τσιγκάκος 3 (3), Τζώρτζος 4, Δημόπουλος, Χριστόπουλος

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα «φωτιά» Κατσιούλη, Αγαλιώτη και Πέτρου Ασπρά για τους νικητές!