20/04/2024
Basket Case 8 10 9 16 - 43 -
Kavlanta Hawks 12 13 6 17 - 48 -

Με τη ψυχή στο στόμα ήρθε το "ροζ" στους Kavlanta Hawks!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν διεκδίκησαν δάφνες ποιότητας, όσον αφορά την παραγωγικότητα των δύο ομάδων, καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε με το επιμέρους 8-12! Ο Βιδάλης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, βάζοντας το όνομα του στους τέσσερις από τους πέντε τομείς της στατιστικής(5π-3ρ-1α-1κλ) και συνεπικουρούμενος από την κυριαρχία του Γεωργακόπουλου(4π) μέσα από το ζωγραφιστό, έπαιξαν τον πλέον καθοριστικό ρόλο για το προβάδισμα αυτό! Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι εμφάνισαν επιθετικό πλουραλισμό, με τους Κωνσταντίνο και Γιώργο Κολιάκο, Μπογιατζή και Χέλμη να πετυχαίνουν από 2 πόντους!

Στη συνέχεια, μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια διαφορά που θα τους έκανε να πάνε στα αποδυτήρια ήσυχοι! Ο Ρήγος, αν και ασυνήθιστα άστοχος έξω από τη γραμμή των 6.75, πήρε το όπλο με 6 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 4 είχε ο νεοαποκτηθέντας θειακούλης! Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Κολιάκος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 6 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 18-25!

Το τρίτο δεκάλεπτο θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα τόσο από τις δύο ομάδες, όσο και απ όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση, γεγονός που το μαρτυρά το φτωχό επιμέρους 9-6! Ο Ρήγος πρόσθεσε 4 πόντους, ενώ 5 είχε ο Δημητριάδης από την πλευρά της Basket Case! To σκορ στο πέρας της περιόδου ηταν 27-31! Στα αξιοσημείωτα τα πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας εκατέρωθεν έξω απο τη γραμμή των 6.75!

Στο φίνις του παιχνιδιού, η αγωνιστική αφύπνιση του Βιδάλη, αλλά η ηγεμονική παρουσία του ''Μαρίνου'' κάτω από τα δύο καλάθια έδωσαν τη νίκη στους Kavlanta Hawks με σκορ 43-48! Ο guard των φιλοξενούμενων ευστόχησε στα δύο πρωτα του σουτ απο το τρίποντο, ενώ ο ‘’ψηλό’ς’’ έκλεισε την αναμέτρηση με double-double!

Betsson MVP ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αχιλλέας Δημητριάδης είχε 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Basket Case(Χέλμης): Δημητριάδης 10, Γ.Κολιάκος 8, Κ.Κολιάκος 8, Μπογιατζής 9, Σαρακινός, Χέλμης 8, Ψαρράκης.

Kavlanta Hawks(Βιδάλης): Βιδάλης 14, Γεωργακόπουλος 13, Θειακούλης 8, Παπαδάκης, Παπαδημητρόπουλος, Ρήγος 13.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Γεωργακόπουλου!