02/10/2023
Most Wanted 8 14 17 23 - 62 -
Elapuse BC 25 11 15 13 - 64 -

Με τη ψυχή στο στόμα μεν, στην επόμενη φάση δε!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena η Ela Puse αν και έπαιξε με τη φωτιά στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, κατάφερε να μην καεί, να πάρει το παιχνίδι και παράλληλα να σφραγίσει το εισιτήριο που οδηγεί στην επόμενη φάση του Basketaki Cup, νικώντας τους φοβερούς και τρομερούς Most Wanted με σκορ 62-64!

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού δεν προμηνύεται τίποτα αυτό το οποίο θα ακολουθήσει. Η παρέα του Δημήτρη Αναγνώστου ήταν απολαυστική, έπαιξε εξαιρετική άμυνα, περιόρισε τον αντίπαλο της κάτω από τους 10 πόντους και με τους Μιγιόνη, Παπούλια και Ζορμπά  να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 8-25. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά κινήθηκαν σε ρηχά νερά και είχαν τον Παπαδόπουλος ως πρώτο σκόρερ με 3 πόντους.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν τις πρώτες προειδοποιητικές βολές. Οι Most ανέβασαν την ένταση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, περιόρισε την Ela από τους 22 στους 11, έλεγξε τα ριμπάουντ, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, βρήκε σκορ έξω από την γραμμή των 6,75 ήταν ικανά να αλλάξουν τις ισορροπίες στο παιχνίδι, λόγω του πολύ κακού πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα και να οδηγούνται αποδυτήρια με το υπέρ τους 22-36. Οι Μιγιόνης και Σταυρακόπουλος είχαν από 5 και 4 πόντους αντίστοιχα!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωςε με το επιμέρους 15-14. Ο Παπαδόπουλος με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν χάρμα ιδέσθαι, ενώ από την πλευρά της Ela ο Barkshire ηγήθηκε των προσπαθειών της με 5 πόντους. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 39-51.

Στην τέταρτη περίοδο Most Wanted έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, καθώς με όπλο την άμυνα τους αλλά για ηγετική παρουσία του Παπαδόπουλου κατάφεραν να μειώσουν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε  62–64! Ο Σάκης Καραμασιώτης, όμως, αστόχησε σε  σουτ τριών πόντων, με αποτέλεσμα ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρει τους παίκτες της Ela να πανηγυρίζουν τη νίκη και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού με σκορ 62–64.

Betsson MVP ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Παπαδόπουλος ειχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 19/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/37 δίποντα,  7/28 τρίποντα, 11/21 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη .

Most Wanted(Καραμασιώτης): Αναγνώστης 8, Κάλας 5 Καραμασιώτης 16, Κουσάκης 2, Μιτζέλος, Ντάνασης 4, Μπλιθικιώτης4 , Πίκούλης 8, Παπαδόπουλος 15.

Ela Puse(Αναγνώστου): Barkshire 12, Αναγνώστου, Ανδριόπουλος 4,  Ζορμπάς 6, Κουτσούκος 2, Μιγιόνης 26 Μπουγιούκας 4, Παπούλιας 2, Σταυρακόπουλος 8.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Μιγιόνη και Παπαδοπούλου αλλά και το σασπένς που μας πρόσφερε η αναμέτρηση στις τελευταίες στιγμές της!