10/03/2020
Athens Deadbeats 11 13 11 4 - 39 -
Beer Team 9 15 9 10 - 43 -

Με την ψυχή στο στόμα η Beer Team!

Επιστροφή στις νίκες για την Beer Team στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 14η αγωνιστική κατάφερε να λυγίσει στις λεπτομέρειες τους Athens Deadbeats με 39-43 και παρέμεινε ζωντανή στην υπόθεση play-off!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Deadbeats στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Χατζηγεωργίου και 4 του Μανιαδάκη, προηγούνταν με 11-7, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κρεκούκης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ 5 πόντους είχε ο Θεοδοσόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Beer Team ήταν ελαφρώς καλύτερη και με 5 πόντους του Θεοδοσόπουλου, αλλά και 4 του Γρατσία, ισοφάρισε σε 24-24! Για τους κόκκινους ο Χατζηγεωργίου συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 6 πόντους, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Μανιαδάκης.

Με 4 πόντους του Λαγουτάρη, τρίποντο του Γρατσία και καλάθι του Θεοδοσόπουλου οι Μπυρόβιοι πήραν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, 26-33. Ωστόσο, στην συνέχεια της περιόδου τα “Σκυλιά” πάτησαν γκάζι και με ηγετική εμφάνιση του Μανιαδάκη με 7 πόντους, προσπέρασαν με 35-33!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Beer έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Θεοδοσόπουλο και Κρεκούκη με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έφτασε στην αγχωτική και δύσκολη νίκη με 39-43. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσε από την περιφέρεια ο Μπότσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 11/40 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 1 τάπα και 17 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 17/44 δίποντα και 1/23 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Χατζηγεωργίου με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος της Beer Team ο Θεοδοσόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 7/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη με την σειρά του.

Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Μπέσης 2, Γεωργαλάς 2, Κωτσαδάμ, Χατζηγεωργίου 11 (2), Μουστάκας, Μανιαδάκης 14 (2), Μπότσης 5 (1), Μηνδρινός 5

Beer Team (Μαυράκης Α.): Λαγουτάρης 6, Κρεκούκης 8, Μαυράκης Α. 2, Νεραντζής, Γρατσίας 8 (1), Τζατζαράκης 2, Μαυράκης Μ., Θεοδοσόπουλος 17

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!