07/12/2021
Athens Crips 13 12 11 19 - 55 -
Xavalencia 16 9 11 20 - 56 -

Με την ψυχή στο στόμα η Xavalencia!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Master League , η Xavalencia πέτυχε την έκτη  νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι επιβλήθηκε των Athens Crips  με 55-56 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ανδρέα Βλασταρίδη  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , πήρε ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ , καθώς προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους διαφορά , 6-2 και 8-4 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 5-12 να κλείνουν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού , 13-16 . Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πρόδρομος Δρελιώζης με 8 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Βαγγέλης Λάτζας .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει , αφού ο Βλασταρίδης και η παρέα του  ναι μεν διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ , με διαφορές όμως όχι μεγαλύτερες των τριών πόντων , 17-20 και 19-22 ,  με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να φέρνει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία , 25-25 . Ο Νεκτάριος Βλασταρίδης είχε 4 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Πέτρος Αργυρούλης .

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τη Xavalencia να κρατάει τα ηνία στο σκορ , 29-32 και 33-36 , και τους γηπεδούχους να απαντούν εκ νέου και με μια τρίποντη βόμβα του εξαιρετικού καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης Πέτρου Αργυρούλη να κλείνουν το δεκάλεπτο με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-36  . Ο Ανδρέας Βλασταρίδης είχε 5 πόντους , ενώ ο Πέτρος Αργυρούλης είχε 3 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης τρίτο  θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο, καθώς οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά  με πέντε πόντους διαφορά  , 38-43  , οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 προσπέρασαν με τρεις , 46-43 , για να έρθουν οι πορτοκαλί και με ένα επιμέρους 3-9 να πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 49-52 . Οι εκπληκτικοί Athenς Crips δεν το έβαλαν κάτω , καθώς πέρασαν μπροστά με έναν πόντο διαφορά , 55-54 , ο Νεκτάριος Βλασταρίδης έφερε στα ίσα την αναμέτρηση ,55-55, ενώ με μια βολή του αδελφού του , Ανδρέα  Βλασταρίδη, βρέθηκαν δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος να προηγούνται με 55-56 , όπου ήταν το τελικό σκορ , καθώς στην εκπνοή του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν στόχο  . Ο Ανδρέας Βλασταρίδης είχε 8 πόντους , ενώ 7 είχε ο Πέτρος Αργυρούλης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Βλασταρίδης  με 17 πόντους , 7 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Λάτζας είχε 14 πόντους , 11 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Η Xavalencia  είχε 19/38 δίποντα , 4/21 τρίποντα , 6/14 βολές , 39 ριμπάουντ , 14 ασίστ ,  5 κλεψίματα  και 9 λάθη , ενώ οι Athens Crips  είχαν 20/49 δίποντα , 3/27 τρίποντα , 6/12 βολές , 59 ριμπάουντ , 14 ασίστ , 6 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 6 λάθη .

Athens Crips(Παπαδόπουλος) : Παναγιώτης Λάτζας 14 , Κυρανάκης 3 , Παπαδόπουλος 6 , Αργυρούλης 16 , Ευάγγελος Λάτζας 11 , Βλόντος .

Xavalencia(Νεκτάριος Βλασταρίδης): Ανδρέας Βλασταρίδης 18  , Χριστοφορίδης 5  , Δρελιώζης 20 , Νεκτάριος Βλασταρίδης 7  , Γιοβάνης 6  .

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό παιχνίδι που μας χάρισαν και οι δύο ομάδες  !