21/09/2020
Collectors 12 7 21 15 - 55 -
Athens Deadbeats 9 18 13 11 - 51 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Collectors!

Δύο στα δύο για τους Collectors στον έκτο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των μαχητικών Athens Deadbeats με 55-51 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Collectors στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Νικητόπουλου και δίποντα των Κυριάκου – Αγγελομάτη, προηγήθηκαν με 10-2, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Παπαγγέλη, 3 του Παναγιώτη Μπότση και 2 του Γεωργαλά, μείωσαν στους 3, 12-9.

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Deadbeats επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Παναγιώτη Μπότση (5π), Χατζηγεωργίου (5π) και Μηνδρινό (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 19-27. Μόνος του πάλευε για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα ο Κυριάκου, πετυχαίνοντας και τους 8 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Collectors κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 40-40, αν και έχαναν με 19-29, έπειτα από 6 νέους πόντους του Κυριάκου, 5 του Καλαμπάκα, 3 του Νικητόπουλου και τρίποντο του Σαβέριου. Ο Γεωργαλάς με 8 πόντους και ο Κωτσαδάμ με ένα τριποντάκι ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 40-40!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με νέους 6 πόντους του ασταμάτητου Κυριάκου και τριποντάκι του Παπαδόπουλου, οι Συλλέκτες έφτασαν στη νίκη με 55-51. Για τους Athens Deadbeats στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Μηνδρινός, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 17/43 δίποντα 5/25 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 19/58 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 1 μπλοκ και 13 λάθη.

Κορυφαίος των Collectors ο Κυριάκου με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 9/18 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Γεωργαλάς με 12 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Collectors (Μιχαηλίδης): Κυριάκου 19, Μιχαηλίδης, Λαγός 2, Παπαδόπουλος 3 (1), Αποστολόπουλος 4, Αγγελομάτης 8, Νικητόπουλος 9 (1), Κωστόπουλος 2, Καλαμπάκας 5 (1), Σαβέριος 3 (1)

Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Παπαγγέλης 6, Χατζηγεωργίου 7 (1), Κωτσαδάμ 5 (1), Γεωργαλάς 12, Μπότσης 8 (1), Μηνδρινός 13, Μαγκούτης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!