14/11/2021
Old Stars 10 6 14 18 - 48 -
Sun City Spurs 9 14 13 15 - 51 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Spurs!

Το 4/4 έκαναν οι Sun City Spurs στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους επτάψυχους Old Stars με 48-51 στο κλειστό του Κολωνού!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Old Stars να προηγούνται με 10-9 και τους Καπράλο και Τζώρτζος να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας. Ο Παπακωνσταντίνου με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν Νίτσικας και Σταυρόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sun City Spurs αποφάσισαν να πιέσουν ψηλά, έκλεψαν αρκετές φορές και με δράστες στην επίθεση τους Μπόζα (5π) – Ρήγο (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 16-23. Τους γηπεδούχους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Τζιόπας, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αστέρες μπήκαν πολύ δυνατά και με δύο τρίποντα του Καπράλου και 4 πόντους του Λεντζή, προσπέρασαν με 30-29. Τελικά οι οράνιε αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 4 πόντους του Γιουλούντα, αλλά και έμμεσο τρίποντο του Φώτου, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 30-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Old Stars έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με τρία τρίποντα του Καπράλου και 5 πόντους του Τζιόπα, επέστρεψαν από το – 8 και ισοφάρισαν σε 46-46, 3:00 για την λήξη. Ωστόσο, το συγκρότημα του Πέλεχα βρήκε τον τρόπο στα τελευταία λεπτά να πάρει τη νίκη με, έπειτα από 9 πόντους του Μπόζα και 3 του Κουκούλη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 11/46 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/22 βολές, 17/56 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Old Stars ο Καπράλος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 0/4 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Μπόζας με 14 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/7 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Old Stars (Γεωργούσης): Λεντζής 4, Γεωργούσης 2, Καπράλος 22 (6), Δουκάκης 2, Τζιόπας 11 (1), Τζώρτζος 5, Πέτρου 2

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 8, Παπακωνσταντίνου 5 (1), Σταυρόπουλος 5, Ρήγος 3, Θεοδωρακόπουλος, Νίτσικας 2, Κουκούλης 7, Ντεντόπουλος 2, Φώτος 5, Μπόζας 14 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το πείσμα των Old Stars!