52
Vatos Krokos 14 8 17 19 - 58 -
Hawks 10 14 14 14 - 52 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Vatos Krokos!

Αν και δεν έπαιξαν καλό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Vatos Krokos λύγισαν την πεντάδα των Hawks με 58-52 και πήραν την έβδομη νίκη τους μετά την ολοκλήρωση της δέκατης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Vatos Krokos, καθώς με τους Λάζο, Βιντζηλαίο και Μπιστούνα να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκαν με 12-5, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 14-10. Ο Μάργαρης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Χλεμπάκος.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης οι δύο ομάδες, με τους Hawks να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-24, χάρη σε 7 νέους πόντους του Μάργαρη, 5 του Χλεμπάκου και δίποντο του Μουζουράκη. Ο Αμαργιανός με 4 πόντους και οι Βιντζηλαίος – Μπιστούνας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η περιφέρεια των Vatos Krokos πήρε μπρος και με δράστες τους Βιντζηλαίο – Αμαργιανό με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, βρέθηκαν δύο φορές στο +5. Ωστόσο, η ομάδα του Μπαρμπατσούλια αντέδρασε στο φινάλε της περιόδου και με 7 πόντους του Σαμαρτζή, αλλά και 4 του Μάργαρη, μείωσε στον πόντο, 39-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με 5 ακόμη πόντους του Μάργαρη, 4 του Χλεμπάκου και δίποντο του Μουζουράκη, οι Hawks πήραν αέρα 6 πόντων, 43-49, 5:00 για το τέλος. Ωστόσο, κάπου εκεί το συγκρότημα του Χατζηνικήτα ξύπνησε και με ηγέτες τους Διακάτο (7π), Βιντζηλαίο (5π) και Αμαργιανό (3π), έφτασε στην αγχωτική νίκη με 58-52!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 19/50 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/21 βολές, 10/34 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 18 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Hawks ο Μάργαρης με 23 πόντους (double-double),  4/4 βολές, 5/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λαθάκια.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 15 (2), Λάζος 6,  Γιαννακόπουλος, Μαλαμήτσης 2, Διακάτος 9 (1), Φερίδης, Βιντζηλαίος 18 (2), Μπιστούνας 8

Hawks (Ματζώρος): Σαμαρτζής 8 (1), Χλεμπάκος 15 (2), Ματζώρος 2, Μάργαρης 23 (3), Μουζουράκης 4

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως για 35 λεπτά οι Hawks έδειχναν ικανοί να φύγουν με τη νίκη από το ΣΕΦ!