11/01/2023
Beer Team 15 12 13 17 - 57 -
Old Stars 10 19 16 8 - 53 -

Με την ψυχή στο στόμα η Beer Team!

Δια πυρός και σιδήρου ξεπέρασε η Beer Team το εμπόδιο των Old Stars, καθώς για την 13η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησε με 57-53 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ούσα στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Καλύτερη εμφανίστηκε η Beer Team στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 συνεχόμενους πόντους του Μήτση και τρίποντο του Ανδρέα Μαυράκη, προηγήθηκε με 15-7, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-10, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Τζιόπας, ενώ νωρίτερα σκόραραν οι Καπράλος, Γεωργούσης και Τζώρτζος.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με προσωπικό show του Βερώνη με 12 πόντους, οι Old Stars ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-29. Ο Θεοδοσόπουλος με 5 πόντους και ο Μεταξάς με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γρατσία να συνδράμει 3.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με δύο τρίποντα του Βερώνη, 4 πόντους του Δουκάκη και άλλους τόσους του Καπράλου, οι "Αστέρες" διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 40-45. Την παρέα του Μάριου Μαυράκη κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Θεοδοσόπουλος (5π), Μήτσης και Λαγουτάρης. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μεταξά, Λαγουτάρη, Μήτσης, Ξυγκάκη, Θεοδοσόπουλο και Κρεκούκη, έφτασαν στη δύσκολη νίκη με 57-53. Ο Καπράλος με 7 πόντους πάλευε για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά, χωρίς να είναι αρκετό για την ομάδα του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/25 βολές, 21/46 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 11/42 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Betsson mvp της Beer Team ο Μήτσης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 5/6 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Old Stars ο Τζώρτζος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/5 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μήτσης 11, Ξυγκάκης 2, Κριεκούκης 4, Γρατσίας 4, Θεοδοσόπουλος 12 (1), Μαυράκης Α. 3 (1), Τζατζαράκης, Λαγουτάρης 8, Μεταξάς 13

Old Stars (Γεωργούσης): Τζώρτζος 7, Τζιόπας 2, Βερώνης 19 (4), Γλατζής 2, Γεωργούσης 2, Πέτρου 2, Καπράλος 15 (2), Δουκάκης 4 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της αναμέτρησης!