90
All-D Blacks 21 6 23 12 6 83 -
Thu 22 18 9 13 6 90 -

Με την… τρίτη η Thunder!

Μετά από τρεις παρατάσεις, μετά από ένα τρομερό ματς με πολλές ανατροπές και δυνατές συγκινήσεις, η Thunder επικράτησε των All-D Blacks με 83-90 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Elite League.

Χορταστικό ήταν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, με την Thunder να προηγείται με 3-10, τους All-D Blacks να προσφέρουν με 15-12 και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την παρέα του Λαγού στο +1, 21-22, χάρη σε 8 πόντους του Σαμπάνη, 4 του Ζαΐμη και τρίποντα των Καζαντζή – Ζαράνη. Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν στα πρώτα λεπτά οι Μιχελάκος (9π) και Μαρκογιαννάκης (8π), τους οποίους ακολούθησε με 4 πόντους ο Πλακουράκης.

Το σκορ της δεύτερης περιόδου άνοιξε για λογαριασμό των All-D Blacks ο Μοσκαχλαϊδής, για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό 18-0 σερί από την Thunder, χτίζοντας έτσι διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 23-40, με τους Τζούρτο (6π), Μαστορίδη (5π), Ζαΐμη (4π) και Καζαντζή (3π) να πετούν φωτιές. Σκορ σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 27-40, διαμόρφωσε ο Μιχελάκος με 4 συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο λεπτό!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά της ομάδας του Σβύρου μα στήσει το δικό της πάρτι, καθώς με 8 πόντους του Μιχελάκου και βοήθειες των Μαρκογιαννάκη (4π), Πλακουράκη (4π), Μοσκαχλαϊδή (4π) και Χριστακόπουλου (3π), προσπέρασε με 48-44, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +1, 50-49. Τους μπλε κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Σαμπάνη και τα δίποντα των Ζαΐμη – Μαστορίδη! Σκορ τρίτης περιόδου 50-49!

Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και να καθαρίσει το ματς, οπότε All-D Blacks και Thunder οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ 62-62. Για τους γηπεδούχους 5 πόντους σημείωσε ο Μιχελάκος και ένα τρίποντο ο Γιώργος Δρελιώζης, ενώ για τους φιλοξενούμενους πήρε μπρος ο Καζαντζής, εκτελώντας τρεις φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με δίποντα των Ζαΐμη, Σαμπάνη και Ζαράνη, η Thunder προηγούταν με 65-68, 30″ για το φινάλε, ωστόσο με μεγάλο τρίποντο του Μιχελάκου, το συγκρότημα του Σβύρου ισοφάρισε σε 68-68 και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο!

Στην δεύτερη παράταση η Thunder πήρε αέρα 5 πόντων, 68-73, 2:00 για τη λήξη, έπειτα από τρίποντο του Τζούρτου και δίποντο του Μαστορίδη. Ωστόσο, οι γκρι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και με τους Μαρκογιαννάκη, Πλακουράκη και Μιχελάκο να φωνάζουν παρών έστειλαν το ματς σε τρίτη παράταση, 74-74!

Στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο η Thunder έβγαλε περισσότερη ενέργεια και με δράστες τους Ζαΐμη (7π), Λαγό (5π) και Τζούρτο (4π), έφτασε στην τεράστια νίκη με 83-90. Προσπάθησε ο Πλακουράκης να βάλει στα τελευταία λεπτά τους All-D Blacks ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 16/46 δίποντα και 13/39 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/19 βολές, 25/60 δίποντα και 11/48 τρίποντα. Μάζεψαν 74 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των All-D Blacks ο Μιχελάκος με 31 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/7 δίποντα και 7/15 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp της Thunder ο Τζούρτος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

All-D Blacks (Σβύρος): Μιχελάκος 31 (7), Μοσκαχλαϊδής 6, Δρελιώζης Δ., Χριστακόπουλος 5, Σβύρος, Τέντζερης, Μαρκογιαννάκης 16 (2), Δρελιώζης Γ. 5 (1), Πλακουράκης 20 (3)

Thunder (Λαγός): Σαμπάνης 16, Ζαράνης 5 (1), Καζαντζής 15 (5), Λογοθέτης, Λαγός 7 (1), Ζαΐμης 21 (1), Αναστόπουλος 2, Τζούρτος 15 (3), Μαστορίδης 9

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά το πάθος που έβγαλαν οι παίχτες των δύο ομάδων για τη νίκη, αλλά και η άρνηση να τα παρατήσουν!