54
Athens Pistols 15 17 12 20 - 64 -
DDBC 18 17 8 11 - 54 -

Με την υπογραφή του Κόκκαλη!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόκκαλη και όπλο το τελευταίο δεκάλεπτο, οι Athens Pistols κέρδισαν τους DDBC με 64-54 στο κλειστό του ΣΕΦ και έκαναν το 3/3 στον τέταρτο όμιλο της Summer Evolution League!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 10-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι DDBC κατάφεραν με 4 πόντους του Δαμάσκου, 4 του Αντζουλάτου και τρίποντα των Κανέλλια - Φιλίππου, να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 15-18. Ο Λιόλιος με 6 πόντους και ο Τζαβάρας με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Πολίτη και ένα από τους Μωυσιάδη, Λυμπερίου και Φίλιππου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-35. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο  δεκάλεπτο οι Athens Pistols, με τον Κόκκαλη να σκοράρει 6 πόντους και τον Λιόλιο 5.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μπαλωμένου έσφιξε την άμυνά της και με 4 πόντους του Κόκκαλη και 3 του Τζαβάρα, προσπέρασε με 44-43. Ο Δαμάσκος με 4 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των κίτρινων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Κυρτάτος και Αντζουλάτος. Σκορ τρίτης περιόδου 44-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κόκκαλης ήταν ασταμάτητος και με 9 δικούς του πόντους, 5 του Ρήγα και βοήθειες των Λιόλιου - Τζαβάρα, οδήγησαν τους Athens Pistols στη νίκη με 64-54. Για τους DDBC στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κυρτάτος, Μουγνάι, Φιλίππου και Αντζουλάτος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 22/40 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/7 βολές, 14/36 δίποντα και 8/34 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Athens Pistols ο Τζαβάρας με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των DDBC ο Αντζουλάτος με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Φωτόπουλος 4, Μπαλωμένος 1, Τζαβάρας 14 (1), Ρήγας 9 (1), Κόκκαλης 19, Βρυώνης 4, Λιόλιος 13 (1)

DDBC (Αντζουλάτος): Κυρτάτος 6, Πολίτης 6 (2), Κορμαρής, Μωυσιάδης 3 (1), Καράμπελας, Αλαφάκης 2, Κανέλλιας 3 (1), Μουγνάι 6, Λυμπερίου 3 (1), Δαμάσκος 8, Φιλίππου 9 (3), Αντζουλάτος 8

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των Pistols!