13/10/2020
Στιφάδο Bulls 21 20 16 10 - 67 -
Paliagoura 12 15 12 17 - 56 -

Με την υπογραφή του Πρόκου οι Στιφάδο!

Επιστροφή στις νίκες για τους Στιφάδο Bulls στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τα 6 Paliagoura με 67-56 στο κλειστό του Περιστερίου και πήραν το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Πρόκο με 27 πόντους και 6/12 τρίποντα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Στιφάδο Bulls στο ματς, καθώς με 10 πόντους του Πρόκου, 4 του Θρουβάλα και 3 του Μπασδάνη, προηγήθηκαν με 21-12. Ο Αβανίδης με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Κωστάκης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κοσμίδη είχε τον έλεγχο του αγώνα, έφτασε στο +15, 33-18, και πήγε τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 41-27, έπειτα από 7 νέους πόντους του Πρόκου, 5 του Μπασδάνη, 4 του Μιχάλη και έμμεσο τρίποντο του Jay Jay. Τα Paliagoura κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Κασκάνης (4π), Αβανίδης (4π) και Κωστάκης (3π).

Με δύο ακόμη τρίποντες βόμβες του Πρόκου και 6 πόντους του Jay Jay, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 25, 55-30, στα μισά της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Κοντορουχά ήταν να μειώσει στους 18, 57-39, με τον Κασκάνη να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Αβανίδη 4. Σκορ τρίτης περιόδου 57-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Χατζή, αν και κατέβασε ταχύτητα, έφτασε εύκολα στη νίκη με 67-56, χάρη σε 4 πόντους του Πρόκου και 4 του Jay Jay. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αθανασιάδης (8π) και Κωστάκης (4π), καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/18 βολές, 17/42 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18, 14/37 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές, 1/3 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 14 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 2/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Τουρλής, Πρόκος 27 (6), Καττής 2, Jay Jay 15, Θεοδωρόπουλος 1, Μιχάλης 6, Θρουβάλας 8, Κολέγκας, Μπασδάνης 8 (1)

Paliagoura (Κοντορουχάς): Αθανασιάδης 12 (2), Αβανίδης 14, Κασκάνης 14 (2), Κωστάκης 12 (2), Μούσουρας 2, Τομαράς 2

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Πρόκου, αλλά και το εξαιρετικό παιχνίδι των Στιφάδο Bulls για 35 λεπτά!