04/03/2023
Gallika and Piano BC 20 22 17 10 - 69 -
Fast Break 15 21 9 11 - 56 -

Με την υπογραφή του Γράδου!

Εύκολο βράδυ είχαν χθες τα Gallika & Piano, καθώς έχοντας σε τρομερή μέρα τον Γράδο, επικράτησαν σχετικά εύκολα των Fast Break με 69-56 και έκαναν ακόμη ένα βήμα για την άνοδο μετά την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League!

Καλύτερα εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης τα Gallika & Piano, καθώς με ρεσιτάλ ευστοχίας του Γράδου με 13 πόντους και 5 του Σταύρου Πιερρουτσάκου, προηγήθηκαν με 15-7 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 20-15. Ο Μπουλάξης με 7 πόντους και ο Τζώρτζης με δύο τρίποντα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 10 ακόμη πόντους του Γράδου, 6 του Γιάννη Πιερρουτσάκου και 5 του Ξηρόκωστα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 40-25, 2:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Fast Break και με 6 πόντους του Γκιουλιστάνη, 4 του Τσάφου και 4 του Ηλιάδη, πλησίασαν στους 6, 42-36!

Ασταμάτητος ήταν ο Γράδος και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 9 νέους δικούς του πόντους, 4 του Ξηρόκωστα και 4 του Σταύρου Πιερρουτσάκου, έδωσαν αέρα 18 πόντων στα Gallika & Piano, 57-39, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 59-45. Ο Τζώρτζης με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Τσάφος και Γκιουλιστάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 59-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι κόκκινοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γράδου και Γιάννη Πιερρουτσάκου. Για τους Fast Break στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γκιουλιστάνης, Τζώρτζης και Τσάφος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 17/34 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 16/48 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp για τα Gallika & Piano ο Γράδος με 40 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 7/11 δίποντα και 7/15 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Fast Break ο Τζώρτζης με 17 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 2/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gallika & Piano (Πιερρουτσάκος Γ.): Γκίκας, Γράδος 40 (7), Καβαλλιεράτος, Ντούρος, Ξηρόκωστας 9 (1), Πιερρουτσάκος Σ. 10 (1), Πιερρουτσάκος Γ. 10

Fast Break (Ηλιάδης): Αυλωνίτης, Γκιουλιστάνης 13, Ηλιάδης 6, Μπουλαξής 9 (1), Τζιτζικαλάκης, Τζώρτζης 17 (4), Τσάφος 9 (1), Ωραιόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το show του Γράδου!