24/10/2023
Lyonmen 10 13 11 16 - 50 -
Iguana Pacers 11 23 23 14 - 71 -

Με την γνωστή συνταγή οι Iguana!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Iguana Pacers στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Lyonmen με 50-71 στο Athens Sports Hall!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 10-11, χάρη σε 4 πόντους του Γιαννόπουλου, 4 του Γεωργίου και τρίποντο του Μοσχέτα. Ο Κουκουβάκης με δύο τρίποντα και οι Μακρύγιαννης - Ασημακόπουλος με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Lyonmen στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Iguana Pacers κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 4 τρίποντα του Παπαζαχαρίου, 7 πόντους του Μοσχέτα και 4 του Γεωργίου, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 23-34! Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Τζιγκουνάκη και το έμμεσο τρίποντο του Αποίκου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γιαννόπουλου, αφού με 4 τρίποντες βόμβες του Μοσχέτα, 7 πόντους του Γεωργίου και 4 του Ανδριώτη, εκτόξευσε τη διαφορά στους 23, 34-57. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Χατζηαράπη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Φραντζέσκος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Iguana Pacers έφτασαν με σβηστές τις μηχανές στη νίκη με 50-71, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργίου και Μοσχέτα. Για τους Lyonmen στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μακρύγιαννης, Κουκουβάκης και Τζιγκουνάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 15/42 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/17 βολές, 13/35 δίποντα και 11/24 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Μακρύγιαννης με 10 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 4/5 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Iguana Pacers ο Μοσχέτας με 28 πόντους, έχοντας 5/5 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Ασημακόπουλος 4, Δημητρίου, Δουκέρης, Μακρύγιαννης 10, Αποίκος 5, Φραντζέσκος 5 (1), Κουκουβάκης 16 (3), Τζουβάνας, Αντωνίου, Τζιγκουνάκης 10

Iguana Pacers (Γιαννόπουλος): Μοσχέτας 28 (6), Φαρούπος 1, Στυλιανός, Ανδριώτης 4, Παπαζαχαρίου 12 (4), Γιαννόπουλος 4, Γεωργίου 22 (1), Παλάσκας

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Iguana σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και οι δύο τρομερές τάπες του Γεωργίου!