08/01/2020
Limoges 11 13 20 13 - 57 -
Souvlakers 23 11 17 4 - 55 -

Με το… δεξί και με ανατροπή η Limoges!

Ιδανικά ξεκίνησε η νέα χρονιά για τη Limoges. Κόντρα στις απουσίες και το γεγονός πως βρέθηκε στο -14, η ομάδα του Πατίστα Ευριπιώτη «λύγισε» τους Souvlakers με 57-55 και πανηγύρισε την 8η νίκη της στην Elite. Η Limoges παρουσίασε πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και επέτρεψε στην ομάδα του Ποντίκη να επιβάλλει τον ρυθμό της, κάτι που δεν ίσχυσε στην επανάληψη. Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική άμυνα και προσήλωση στο τακτικό κομμάτι οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς και έφυγαν νικητές από το Athens Sports Hall, έχοντας πρωταγωνιστή τον Δαβιλά.

Το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου ήταν αρκετά ισορροπημένο και ουσιαστικά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους (9-8). Οι Souvlakers βρήκαν πολύ πιο γρήγορα ρυθμό και δεν άργησαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Πιεστική άμυνα και παιχνίδι στον transition έφεραν εύκολους πόντους για την ομάδα του Ποντίκη, η οποία με μπροστάρηδες τους αδερφούς Barkshire, έκλεισαν το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (11-23).

Η Limoges έδειξε σημάδια αντίδρασης και με επτά αναπάντητους πόντους του Δαβιλά μείωσε σε 18-23, όμως δεν είχε διάρκεια στην απόδοση της. Οι Souvlakers είχαν απάντηση και μπορεί να μην σκόραραν με την συχνότητα της πρώτης περιόδου, αλλά διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (24-34).

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι Souvlakers συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης, παρά τα μικρά «ξεσπάσματα» της Limoges και ως εκ τούτου η διαφορά παρέμενε πάνω από τους δέκα πόντους (34-47). Την ίδια στιγμή ο Δαβιλάς πάλευε μόνος τους για τη Limoges, όμως όπως αποδείχθηκε στην πράξη δεν ήταν αρκετός, παρότι η διαφορά μειώθηκε (44-51).

Η προσπάθεια της Limoges να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Με τη διαφορά πως οι γηπεδούχοι αύξησαν την ένταση τους στην άμυνα και ο Δαβιλάς πήρε βοήθεια από συμπαίκτες του. Την ίδια στιγμή για τους Souvlakers τίποτα δεν πήγαινε καλά. Είχαν εγκλωβιστεί στην άμυνα του αντιπάλου και σταδιακά είδαν ότι είχαν «χτίσει» να γκρεμίζεται (55-55). Ο Δαβιλάς με 2/2 βολές έγραψε το 57-55 και έβαλε τη Limoges σε θέση οδηγού λίγο πριν το φινάλε, όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Αγγελόπουλος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Το αποτέλεσμα; 0/3, ενώ ακολούθησε και χαμένο φόλοου του Δάμη που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Η Limoges τελείωσε το ματς με 21-68 σουτ (30.9%), εκ των οποίων 3-20 τρίποντα (15%), 12-20 βολές (60%), μάζεψε 37 ριμπάουντ (7-30), μοίρασε 8 ασίστ, έκανε 11 κλεψίματα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Souvlakers είχαν 24-68 σουτ (35.3%), εκ των οποίων 3-10 τρίποντα (30%), 4-7 βολές (57.1%), 46 ριμπάουντ (9-37), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα και 18 λάθη.

Limoges (Ευριπιώτης): Θωμαδάκης 6, Αναστόπουλος 3, Δαβιλάς 27 (8ρ.), Γκουρβέλος 9, Δεληγιώργης 2, Βασιλόπουλος 10 (7ρ.).

Souvlakers (Ποντίκης): Τσιφτσής, Δάμης 11, Barkshire Κ. 8 (17ρ.), Αγγελόπουλος 11, Μαγγιώρος, Τοκατλίδης, Barkshire Ε. 9 (5 ασίστ), Σαρρής 14 (9ρ.), Τζαβάρας 2.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Limoges στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στην τέταρτη περίοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 18 λάθη των Souvlakers και το black out της τέταρτης περιόδου.