07/10/2020
Spartans BC 5 7 16 10 - 38 -
Mad Frogs 9 12 18 5 - 44 -

Με το δεξί και στο πρωτάθλημα οι Frogs!

Δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα του πέμπτου ομίλου της D2 πέτυχαν οι Mad Frogs το βράδυ της Τρίτης 6 Οκτωβρίου, επικρατώντας των νεοσύστατων και άστοχων Spartans με 38 – 44.

Νευρικές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο και με χαμηλό σκορ. Οι Spartans πέτυχαν δύο καλάθια με Μάη, Κουφόγιωργα και βολή με τον Καμπούρη, ενώ οι Frogs με βολές από Στεργίου(4) και καλάθια από Καραντζούνη και Βλασταρίδη είχαν προβάδισμα με 5 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι συναντούσαν δυσκολία στο επιθετικό κομμάτι βάζοντας ένα τρίποντο με τον Σάσσαρη, δύο βολές με τον Μάη και καλάθι με τον Καμπούρη, με αποτέλεσμα οι Frogs που ανέβασαν λίγο την απόδοση τους , με πρωταγωνιστή τον Κωστόπουλο με 6 πόντους και βοήθειες από Χόντα, Γιαγνίση και Αδαμόπουλο να ξεφύγουν στο ημίχρονο με 12 – 21.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο γεμάτο του αγώνα και για τις δύο ομάδες. Οι Spartans μπήκαν δυνατά και μείωσαν με Μάη(4), Καμπούρη και Γ. Σάσσαρη, αλλά η αντίδραση των φιλοξενούμενων με 6 πόντους του Στεργίου, τρίποντο του Καραντζούνη και δίποντο του Brkic έκανε το σκορ 21-32! Στη συνέχεια οι Σπαρτιάτες προσπαθούσαν να μειώσουν με 4 πόντους του Ν.Σάσσαρη και καλάθι του Π.Σάσσαρη όμως οι φιλοξενούμενοι με 4 του Βλασταρίδη και τρίποντο στην εκπνοή του Καραντζούνη ξέφυγαν και πάλι 28 – 39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Frogs πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια με Χόντα και Γιαγνίση ,αλλά η πίεση των Spartans απέφερε καρπούς και με Μάη(4), Ν. Σάσσαρη και Καμπούρη πέτυχαν 10 πόντους μειώνοντας 38 – 43 ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Στεργίου με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 38 – 44 καθώς οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν κάτι περισσότερο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Στεργίου με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μάης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Spartans είχαν 14/37 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Frogs είχαν 18/44 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 6/12 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Spartans (Καμπούρης): Μάης 13 (12ρ.), Κουφόγιωργας 5 (3κλ.), Καμπούρης 6 (7ρ.), Π.Σάσσαρης 2, Γ.Σάσσαρης 12(8ρ.), Θ.Σάσσαρης , Μπακοκοιλιάς.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός, Καραμήτσος (3 ασ.), Βλασταρίδης 7, Χόντας 4(7ρ.), Γιαννόπουλος, Μπρκιτς 2 (6ρ.), Αδαμόπουλος 2, Μαρφαντάς, Γιαγνίσης 4, Καραντζούνης 8 (6ρ.), Στεργίου 11, Κωστόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!