10/03/2024
Anatolians Jazz 24 14 13 11 - 62 -
Monstars 17 22 20 26 - 85 -

Με το δεξί ξεκίνησαν οι Monstars!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ανταγωνιστικότητα από τις δύο ομάδες, με τους Anatolians Jazz να δίνουν μάχη για να πάρουν το προβάδισμα. Οι Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος και Μπαντής ήταν οι πρώτοι που έδειξαν τις ικανότητές τους, καθώς με απίστευτα σουτ και ασίστ έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Ωστόσο, οι Monstars δεν έμειναν πίσω και με τους Στράντζαλη, Χατζηιωάννη και Γαρδάνη να ανταποκρίνονται άψογα στην πίεση, έφτασαν να υπολείπονται με 17-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα επικράτησε απόλυτη ισορροπία στο σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και πανέμορφες συνεργασίες. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ περιόδου να είναι 14-22 υπέρ των Monstars. Οι Anatolians Jazz δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ διαμορφώνοντας το 38-39 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Monstars άνοιξαν το παιχνίδι και εμφάνισαν εκπληκτική απόδοση στην επίθεση. Οι Στράντζαλης, Χατζηιωάννης και Αργυρίου ήταν φανταστικοί στο γήπεδο, ενώ οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να αντισταθούν με τους Μπαντή, Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπο και Παρισάκη. Παρόλο που οι Anatolians Jazz είχαν στιγμές φωτιάς, οι Monstars κατάφεραν να κερδίσουν το τρίτο δεκάλεπτο με σαφή διαφορά, με σκορ 51-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Monstars συνέχισαν να καταπιέζουν τους Anatolians Jazz με την επιθετική τους δύναμη και αμυντική τους σταθερότητα. Οι Στράντζαλης, Χατζηιωάννης και Γαρδάνης των Monstars κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Monstars κερδίζουν τον αγώνα με σκορ 62-85.

MVP αναδείχθηκε ο Νίκος Στράντζαλης ο οποίος κατάφερε να πετύχει 15 πόντους και να μαζέψει 6 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής των Anatolians Jazz είναι ο Γιώργος Μπαντής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Αλεξάκης 6, Εφραιμίδης 5(1), Μπαντής 15, Οδοντίδης 5, Παρισάκης 12, ΧατζηεμμανουήλΔημ., ΧατζηεμμανουήλΧαρ. 17(4), Χατζόπουλος 2

Monstars: Αγατσιώτης 8, Αικατερίνης 1, Αργυρίου 14(4), Γαρδάνης 16(4), Νικολαΐδης 1, Πανόπουλος 7, Πατσίκας 2, Πετάβρατζης, Στράντζαλης 15(4), Χατζηιωάννης 21(2)