26/01/2022
Bar Χελώνα - - - - - 51 -
Patras LakiStars - - - - - 53 -

Με το δεξί οι Patras LakiStars

Στους 8 καλύτερους προκρίθηκαν οι Patras LakiStars το βράδυ της Τετάρτης, καθώς νίκησαν με σκορ 51-53 την ομάδα του Γιώργου Σπανού, BarΧελώνα. Σε 1 παιχνίδι-ντέρμπι, τα «αστέρια του Λάκη» αν και έχαναν με 7 πόντους, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη-εισιτήριο στα προημιτελικά του Basketaki Cup!

Πολύ δυνατά μπήκαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο κάτι που μαρτυρά και το 14-17.Κουπί για τους γηπεδούχους τράβηξε ο Λυκούδης, καθώς πέτυχε τους 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του. 6 πόντους είχε ο Κιάφας και 5 ο Καμπάσης για τους Stars.

Το ματς ισορρόπησε εντελώς στην 2η περίοδο. Με όπλο την άμυνα, οι «χελώνες» εκμηδένισαν την μικρή διαφορά των 3 πόντων. Από 4 πόντους έβαλαν οι Χρυσοβέργης και Σινογιώργος. Στην αντίπερα όχθη, από 3 πόντους είχαν οι Μαρκόπουλος και Σαββόπουλος. 12-9 ήταν το επιμέρους σκορ.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησε η αρμάδα του Σπανού στο 3ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Χρυσοβέργη με 7 πόντους, οι «χελώνες» έγιναν οι ηνίοχοι του αγώνα. Από 1 τρίποντο πέτυχαν οι Σωτηρόπουλος και Λαμπρόπουλος. 3 καλάθια πέτυχε ο Καμπάσης που ουσιαστικά πάλευε μόνος του επιθετικά. 16-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Η ομάδα του coach A. έκανε την ανατροπή στην 4η και τελευταία περίοδο. Με όπλα την άμυνα και την σωστή επιθετικά οργάνωση, οι LakiStars μετέτρεψαν το -5 σε +2 και πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο που τους στέλνει στα προημιτελικά του κυπέλλου. Για τους γηπεδούχους, 4 πόντους είχε ο Λυκούδης και 1 τρίποντο ο Λαμπρόπουλος. Από 5 πόντους είχαν οι Φωστέρης και Μητρόπουλος για τους Stars. 51-53 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ (4-8) και 2 κλεψίματα σε 24:36 λεπτά συμμετοχής. Για τις «χελώνες» ξεχώρισε ο Χρυοβαλάντης Χρυσοβέργης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα αλλά και 4 λάθη σε 25:47 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 16/45 δίποντα (35,5%), 5/33 τρίποντα (15,2%), 4/7 βολές (57,1%), 45 ριμπάουντ (12-33), 11 ασίστ, 15 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Patras LakiStars είχαν 19/45 δίποντα (42,2%), 3/18 τρίποντα (16,7%), 6/19 βολές (31,6%), 52 ριμπάουντ (11-41), 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Χρυσοβέργης 13 (9 ριμπ), Λυκούδης 18, Λαμπρόπουλος 6, Κασιμάτης, Σινογιώργος 6, Τσίρος, Σπανός (9 ριμπ), Σταθόπουλος 3, Σωτηρόπουλος 5.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Φωστέρης 7, Μαρκόπουλος 9, Σιδηρόπουλος 2 (8 ριμπ), Αγγελόπουλος, Σαββόπουλος 3, Καμπάσης 15 (12 ριμπ), Κιάφας 13, Διαμαντόπουλος, Τζελέπης, Μητρόπουλος 4.

Key player: Ο παράγοντας Χ του αγώνα ήταν ο Θεοφάνης Φωστέρης που όταν χρειάστηκε πέτυχε το κρίσιμο καλάθι αλλά και την κρίσιμη βολή!

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των «χελωνών» που κοίταξαν στα μάτια μια φαινομενικά καλύτερη ομάδα και παραλίγο έλλειψε να την στείλει στο καναβάτσο!