10/04/2022
Salonica Titans 18 13 15 16 - 62 -
Λιμνάνθρωποι BC 22 10 16 23 - 71 -

Με το δεξί μπήκαν οι Λιμνάνθρωποι!

Την πρώτη τους νίκη στο Winter Thessaloniki Cup έκαναν οι Λιμνάνθρωποι απέναντι στους Salonica Titans με σκορ 62-71.

Ένα αρκετά παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες καθώς το επιμέρους σκορ έληξε 18-22 , ο Λάπας με δικιές του ενέργειες προσπάθησε να κρατήσει κοντά το σκορ όμως από την άλλη πλευρά και την ομάδα των Λιμνανθρώπων με τα τρίποντα των Αμπατζή , Πρεβενά και Στράντζαλη η διαφορά στους 8 , όμως με ένα καλάθι του Αλειφτήρα η διαφορά κατέβηκε στους 6 κάτι που δεν κράτησε για πολύ διότι το καλάθι και φάουλ του Χοπτερίδη θα παει ξανά την διαφορά στους 8 , τελικά όμως με πολύ όμορφα καλάθια των Titans η διαφορά θα πέσει στους 4. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκινάει με ένα αρκετά καλό ξεκίνημα για τους Titans οι οποίοι πιέζουν όσο μπορούν με σκοπό να ανακάμψουν και έτσι με ένα εξαιρετικό καλάθι του Καλογήρου και ένα καλάθι και φάουλ του Αξαμπανόπουλος το ματς θα πάρει φωτιά με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι 31-32. Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε και αυτό με μάχη καθώς με ένα καλάθι του Καλογήρου οι Titans θα περάσουν μπροστά στο σκορ κάτι που ανάγκασε τους Λιμνανθρώπους να πάρουν time-out , κάτι που βοήθησε καθώς στην επαναφορά ο Στράντζαλης θα φέρει το ματς στα ίσια με ένα τρίποντο. Με ένα ακόμα τρίποντο του Πρεβενά οι Λιμνάνθρωποι θα περάσουν μπροστά αλλά οι αποφασισμένοι Titans χάρης στον Αλειφτήρα θα περάσουν ξανά σκορ όμως με το highlight της βραδιάς ο Στράντζαλης με το ανάποδο lay up θα φέρει το ματς ξανά στα ίσια. Το δεκάλεπτο θα τελειώσει με ένα καλάθι του Πρεβενά που θα κάνει το σκορ 46-48. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι και το καθοριστικό καθώς ο Ούτος θα δώσει μια ανάσα 7 πόντων στους Λιμνανθρώπους το οποίο ακολουθήθηκε από ένα φοβερό σερί το οποίο έφτασε την διαφορά στους 13 . Το ξέσπασμα των Titans στα τελευταία λεπτά όμως δεν ήταν αρκετό για να τους αποφέρει την νίκη με το ταμπλό στο τέλος του αγώνα να γράφει 62-71.

MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Στράντζαλης με 22 πόντους και 6 ασίστς.

Από την ομάδα των Titans άξιος αναφοράς είναι ο Μιχάλης Καλογήρου κάνοντας double double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Λάπας 12 (1) , Καλογήρου 18 (2)  , Αλειφτήρας 9 (1)  , Καλαθάς 2 , Αξαμπανόπουλος 12 (1) , Παγώνης 9 (1)

Λιμνάνθρωποι: Δημητριάδης , Ούτος 14 (2) , Πρεβενάς 11 (3) , Στράντζαλης 22 (3) , Αμπατζής 9 (1) , Χοπτερίδης 9 , Ποζίνης 6