17/09/2019
LazerWolves 18 17 12 14 - 61 -
Kinglooney Tunes 15 10 9 15 - 49 -

Με το δεξί οι Lazers!

Οι Lazers, ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup, αφού επιβλήθηκαν σχετικά εύκολα με 61-49 των Kinglooney Tunes στο κλειστό της Ανθούσας!

Από την πρώτη περίοδο, οι Lazers μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, καθώς ήθελαν να εκμεταλλευτούν την υπεροπλία και την πληρότητα τους. Έτσι, πίεσαν αρκετά και με μπροστάρη τον Ασημομύτη που οργίαζε με 9 πόντους, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-15. Για την παρέα του Αραπογιάννη, τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του σημείωσε ο Γιάννης Βασιλούνης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Σκυτάλη από τον Ασημομύτη πήρε ο Διονύσης Ζήρος που δεν είχε αντίπαλο στο χαμηλό ποστ σημειώνοντας 8 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, 5 πόντους έβαλε ο Κούτρης. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-25 υπέρ των Lazers.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι άμυνες έσφιξαν και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν πολύ να σκοράρουν. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 12-9 που ήταν το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου υπέρ των Lazers. Έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι, είχαν μια διαφορά 13 πόντων να υπερασπιστούν για να πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, το συγκρότημα του Αντωνακόπουλου με την εμπειρία του διαχειρίστηκε το προβάδισμα που είχε και πήρε τη νίκη με 61-49, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup. Ο Γιώργος Μοσχάκης σημείωσε δύο πολύ μεγάλα τρίποντα, όταν η διαφορά είχε μειωθεί, ενώ για τους Kinglooney Tunes, που το πάλεψαν μέχρι τέλος 6 πόντους έβαλε ο Μασούρος.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο φανταστικός Μάρκος Ασημομύτης με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Βασιλούνης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Συνολικά οι Lazers είχαν 20/56 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 12/23 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές τη μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Kinglooney Tunes είχαν 15/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 10/22 ελεύθερες βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 4 τάπες.

Lazers: Βρεττάρος 10, Αντωνακόπουλος, Ζήρος 10, Μοσχάκης 11, Δουνδουλάκης 2, Γιαννόπουλος 4, Μήτσης 2, Τσάκωνας 2, Κοντιζάς, Παπαδημητρίου, Ασημομύτης 20

Kinglooney Tunes: Βαχαβιώλος, Βασιλούνης 17, Τσέλιος 2, Κούτρης 11, Παυλής, Αλεξόπουλος 5, Μασούρος 11, Ρετσινάς 3