13/09/2020
Komic Mastoras BC 9 9 5 10 - 33 -
Milwaukee Sucks 10 17 24 13 - 64 -

Με το… δεξί οι Milwaukee Sucks!

Εύκολη πρεμιέρα είχαν για τον τρίτο όμιλο του Basketaki Cup οι Milwaukee Sucks, καθώς επικράτησαν του Komic Mastora με 33-64 στο Basketaki Arena!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Milwaukee Sucks να προηγούνται με 9-10, χάρη σε 4 πόντους του Γάτσιου και δίποντα των Μιχάκη, Γκολφινόπουλου και Καββαθά. Ο Δημητρακόπουλος με 5 πόντους και ο Σερεβέτας με τρίποντη βόμβα ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 συνεχόμενους πόντους του Φωτόπουλου, αλλά και τρίποντα των Διαμάντη – Γκολφινόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 18-27. Τον Komic Mastora κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Σπυράτου και το ένα του Δημητρακόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Milwaukee Sucks, καθώς με 8 πόντους του Καββαθά, 8 του Μιχάκη και 5 του Φωτόπουλου, ξέφυγαν στους 28, 23-51! Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα οι παίχτες του Στάμου, με τον Αυγερινό να πετυχαίνει ένα έμμεσο τρίποντο και τον Δημητρακόπουλο να βάζει 2/2 βολές. Σκορ τρίτης περιόδου 23-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ροϊδόπουλου, αν και κατέβασε ταχύτητα, έφτασε εύκολα στη νίκη με 33-64, έπειτα από πόντους 5 πόντους του Μιχάκη, 4 του Γάτσιου και 4 του Γανέλη. Για τον Κόμιτς στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δημητρακόπουλος και Αυγερινός με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 5/29 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/14 βολές, 19/32 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Komic Mastora ο Δημητρακόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Milwaukee Sucks ο Μιχάκης με 17 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Komic Mastoras (Στάμος): Δημητρακόπουλος 14 (2), Σερεβέτας 3 (1), Σπυράτος 6 (2), Αυγερινός 6 (1), Ευγένης 1, Γιωτόπουλος 2, Διγενόπουλος 1, Παπαντώνης

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς 10 (2), Φωτόπουλος 11 (1), Μιχάκης 17, Γάτσιος 12, Γανέλης 4, Παγούνης 2, Διαμάντης 3 (1), Γκολφινόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Milwaukee Sucks!