28/06/2021
Intercity BC 12 14 16 7 - 49 -
Γέροντες 14 10 11 18 - 53 -

Με το δεξί οι νεανικοί Γέροντες!

Το βράδυ του Σαββάτου 26, Ιουνίου στο Basketaki Arena , οι Γέροντες με νέα παιδιά στη σύνθεση τους και πολύ ενέργεια, κατάφεραν μετά από ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι να επικρατήσουν με 49 – 53 της δυνατής Intercity.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γέροντες ήλεγχαν το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του με πρωταγωνιστή τον Δαουτάκο που πέτυχε 8 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με Σταυρόπουλο, Αντωνίου και Γ. Σπαή να πετυχαίνουν από 4 πόντους μείωσαν σε 12 – 14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν οι ρόλοι. Οι Γέροντες προσπαθούσαν να μείνουν μπροστά στο σκορ με Καρέλο , Γεροντίδη και Τοπούζογλου να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά η Ιντερσίτι που πατούσε καλύτερα , με 7 πόντους του Νικολάου και 4 του Μπαλαφούτη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 26-24.
Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από Αναγνωστόπουλο, Δαουτάκο , Καρέλο και Δασκάλου.Η Intercity όμως πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι και με πρώτα βιολιά τους Γ.Σπαή (5) και Νικολάου(4) ξέφυγαν 42 – 35.
Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν οι Γέροντες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έτρεξαν σερί 0– 13 με τον Καγκελάρη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Δαουτάκο 4 , κάνοντας το σκορ 42-48! Οι γηπεδούχοι που φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις , βρήκαν 7 πόντους με Σταυρόπουλο, Νικολάου και Σπαή, χωρίς όμως να μπορέσουν να γυρίσουν το ματς. Οι φιλοξενούμενοι με Καρέλο και Δασκάλου κλείδωσαν την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 49 – 53.
Hall of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πέτρος Δαουτάκος με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Η Intercity είχε 20 /55 δίποντα, 1 / 9 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 24 λάθη.
Οι Γέροντες είχαν 15 / 58 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 11 / 24 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.
Intercity (Μπαλαφούτης): Φιλίνης 2, Σταυρόπουλος 6, Γ. Σπαής 10(8ρ.), Μπαλαφούτης 8(3ας.), Νικολάου 16 (15ρ.), Αντωνίου 7(7ρ.), Α.Σπαής .
Γέροντες(Γεροντίδης Ι.): Γιωργ. Γεροντίδης 8, Ι. Γεροντίδης, Καρέλος 6(6ρ,5ας.),Τουρής 1 (12ρ.), Σιχλιμοίρης 2, Τοπούζογλου 5, Δασκάλου 4, Καγκελάρης 5, Αναγνωστόπουλος 7, Δαουτάκος 17.
Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι σε όλη την αναμέτρηση.