21/09/2021
New World Fix 18 14 24 13 - 69 -
Griffins 7 18 14 23 - 62 -

Με το δεξί οι New World Fix!

Το βράδυ της Δευτέρας 20, Σεπτεμβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Φιξ ήλεγχαν τον αγώνα για τρία δεκάλεπτο, οι Griffins έκαναν απίστευτη υπερπροσπάθεια για την ανατροπή, αλλά το ροζ φύλο κατέληξε στην ομάδα του Γαλανού με τελικό σκορ 69 – 62.
Καλύτερα μπήκε η ομάδα του Γαλανού στο παιχνίδι.Εκμεταλευτηκε την δυσκολία των Griffins να σκοράρουν και με πρώτους σκόρερ τους Μπερδεμπέ(4), Ζωγράφο(6) και Μυλωνά(5) ξέφυγαν με 18-7. Καβακάκης, Κελεπούρης και Βρέλλης οι σκόρερ των μπλε.
Οι Griffins ήταν αυτοί που πατούσαν καλυτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Σπυρόπουλου και Βρέλλη,Καβακάκη να βάζουν από 4 μείωσαν σε 22-19. Στην συνέχεια οι Fix αφυπνίστηκαν και πυροβολούσαν από την περιφέρεια (Μπερδεμπές, Ζωγράφος, Σιάποντης από ένα τρίποντο), για να μειώσουν οι μπλε με καλάθια από Καβακάκη και Τσάκαλη (32-25).
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό με δύο τρίποντα του Σιάποντη και καλάθι του Ζωγράφου(40-27). Οι Griffins αντέδρασαν προς στιγμήν με 5 του Σπυρόπουλου και καλάθι του Κοτσόλη, αλλά η άμεση απάντηση των γηπεδούχων με 5 του Ζωγράφου και καλάθια από Μυλωνά και Κανελλόπουλο έκαναν το σκορ 51 – 34. Ντρες,Σταυρόπουλος από την μία και Βρέλλης,Τσάκαλης από την αλλη διαμόρφωσαν το 56-39.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σουλελέ με Ζωγράφο και Σταυρόπουλο να σκοράρουν φάνηκε να καθαρίζει το ματς. Η συνέχεια όμως ήταν εντυπωσιακή για τους Griffins!Με απίστευτα ψυχικά αποθέματα, τον Κοτσόλη να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του με 9 πόντους και τους Βρέλλη, Καβακάκη να βοηθούν, έτρεξαν σερί 0-16 με την διαφορά να πηγαίνει στο καλάθι(61-59). Ο Ντρες με μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στους Fix, όμως η άμεση απάντηση του Κοτσόλη με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 64 – 62.Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με βολές από Ζωγράφο, Σιάποντη και δίποντο του Σταυρόπουλου στην εκπνοή διαμόρφωσαν το τελικό 69 – 62.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ζωγράφος με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κοτσόλης με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.
Οι Fix είχαν 26 / 51 δίποντα, 9 / 22 τρίποντα, 8 / 20 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
New World Fix(Σουλελές): Σταυρόπουλος 8 (6ρ.), Λογγίτσης 3, Ντρες 6, Μπερδεμπές 9, Ζωγράφος 17(14ρ.), Τσεκουρλούκης 1(3ας.), Πισσάνος , Κανελλόπουλος 2 ,Σιάποντης 14(3ας.), Μυλωνάς 9(8ρ.)
Griffins(Χρόνης): Κοτσόλης 22 (11ρ,5κλ.), Σπυρόπουλος 7, Καβακάκης 9 (10ρ.),Ζυγούνας, Παπαδόπουλος 1, Κελεπούρης 5(6ρ.), Χρόνης, Βρέλλης 10(9ρ,4ας.), Τσάκαλης 7.
Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι από δύο πολύ ποιοτικές ομάδες.