05/10/2021
Τα Βουνά - - - - - 40 -
Footballistas - - - - - 48 -

Με το δεξί οι πρωταθλητές!

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Basketaki Winter Cup, οι Ι5 αναμετρήθηκαν με τους Footballistas. Το παιχνίδι για ένα μεγάλο διάστημα ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του Λιόλιου, οι Footballistas με όπλο τις γρήγορες επιθέσεις τους και την καλή τους άμυνα πήραν την νίκη και το 1ο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος με σκορ 40-48!

Μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων δημιούργησαν οι Footballistas στην 1η περίοδο του αγώνα. Με Βουρλούμη και Λουμπαρδέα να έχουν από 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κυριαρχούν στο παρκέ. 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του, είχε το επιθετικό υπερόπλο Παπανικολάου για το 10-16 των πρώτων δέκα λεπτών.

Τους 9 πόντους έφτασε η διαφορά υπέρ των ποδοσφαιριστών στο 2ο δεκάλεπτο. Οι ομάδες έδειχναν κουρασμένες και αυτό οδήγησε σε πολλά άστοχα σουτ. 2 καλάθια έβαλε ο Σπαλιάρας ενώ τα 3 τρίποντα έφτασε ο Βουρλούμης. Από πλευράς Ι5, από 1 καλάθι είχαν 4 διαφορετικοί παίχτες. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 18-27!

Στους 3 πόντους μείωσαν την διαφορά οι «γιωτάδες» στο 3ο δεκάλεπτο. Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Παπανικολάου (9 πόντοι) και με τον Λιόλιο να κρατάει όρθια την άμυνα, οι Ι5 πλησίασαν στο -3. Λίτης και Μιχάλης Σιδέρης είχαν από 2 καλάθια για τους Footballistas που έριξαν τον γρήγορο ρυθμό τους σε αυτό το δεκάλεπτο.

Με το σκορ να είναι 32-35, όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Έχοντας αυτό στο μυαλό του ο coach Ρουμελιώτης «έστησε» σωστά την ομάδα του, κάλυψε την αμυντική τρύπα της 3η περίοδο και κατάφερε να οδηγήσει τους καλοκαιρινούς πρωταθλητές στο 1ο ροζ για την φετινή αγωνιστική χρονιά. Ο Παπανικολάου πάλεψε για τους Ι5 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με αποτέλεσμα, οι «γιωτάδες» να γνωρίσουν την 1η τους ήττα για φέτος με σκορ 40-48!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιάννης Λίτης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο,1 μπλοκ και 1 λάθος σε 33:05 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Παπανικολάου με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε 33:10 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 16/39 δίποντα (41%), 2/29 τρίποντα (6/9%), 2/6 βολές (33,3%), 51 ριμπάουντ (15-36), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη. Οι Footballistas είχαν 16/50 δίποντα (32%), 4/18 τρίποντα (22,2%), 4/19 βολές (21,1%), 40 ριμπάουντ (12-28), 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 λάθη.

Ι5(Αρτέμης): Λιόλιος 2 (15 ριμπ), Τσιρώνης, Τούρλας 4 (9 ριμπ), Δόγκαλης, Προκοπίου, Αναστασόπουλος 2, Παπανικολάου 23 (10 ριμπ), Λευθεριώτης 2, Αγγιούς 3.

Footballistas(Ρουμελιώτης): Σιδέρης Ρ. 2, Βουρλούμης 11, Μαρκόπουλος, Λίτης 12 (10 ριμπ), Σπαλιάρας 4, Σιδέρης Μ. 5, Λουμπαρδέας 13 (11 ριμπ), Καταρατζόπουλος 1.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο τέμπο που παίζουν και οι 2 ομάδες!