09/10/2020
Erasers BC 14 13 13 21 - 61 -
Sun City Spurs 18 14 19 20 - 71 -

Με το δεξί οι Sun City Spurs!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους, στην Development 2 Leagueοι Sun City Spurs, αφού κέρδισαν με 71-61 τους Erasers στον Κολωνό.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν από νωρίς με διάθεση στο ματς. Οι Sun City Spurs, με τους Μπόζα και Κουκούλη να βάζουν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 18-14. Για τους Erasers, 9 πόντους με 3 τρίποντα σημείωσε ο Ζαχαρίας Σιγανός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με τους Spursνα ελέγχουν όμως την κατάσταση. Ο λόγος, φυσικά ο Γιάννης Κουκούλης. Ο έμπειρος φόργουορντ, έβαλε 12 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο με 6/7 σουτ. Έτσι, οι Spursπήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 32-27. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 6 πόντους έβαλε ο Σιγανός, που έπαιζε μόνος στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Spurs μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Ο Κουκούλης έβαλε άλλους 8 πόντους, έφτασε τους 24 και οι «μπλε» έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 11, 51-40. Για τους Erasers, 8 πόντους έβαλε ο Σιγανός.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, παρόλο που η διαφορά είχε φτάσει και τους 19, οι Erasersδεν τα παράτησαν. Με μεγάλα τρίποντα του Μπρατσιάκου και του Σιγανού μείωσαν μέχρι και στους 5, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Η ομάδα του Χριστόπουλου, πήρε την νίκη με 71-61 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Κουκούλης με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Σιγανός με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι Erasersείχαν 22/69 εντός πεδιάς, 9/34 τρίποντα και 8/15 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 31/74 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 5/7 βολές. Μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 2 τάπες.

Erasers (Σιγανός): Σιγανός 28, Σαλίμπας 6, Δήμου, Μασέλος, Σιμάτης 6, Μπρατσιάκος 13, Πούλης 7, Σούνδιας 1.

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας 6, Σιρινίδης 10, Μαστροκωστόπουλος 10 (6 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Νίτσικας 2, Κουκούλης 26, Φώτος 3, Μπόζας 14.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του!