12/10/2021
Cleveland Havaliers 7 5 7 15 - 34 -
Termites 13 17 7 10 - 47 -

Mε το δεξί οι Termites στη πρεμιέρα !

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων  για τη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Development 2 , οι Termites ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκαν των Cleveland Havaliers με 34-47.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε πολύ καλή  μέρα τον αρχηγό τους , Γιώργο Αποστολόπουλο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, πήρε ριμπάουντ, έκλεψε μπάλες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίρια χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Termites είχαν τον πλήρη έλεγχο  , καθώς η αναμέτρηση ξεκίνησε με δέκα αναπάντητους πόντους από την πλευρά τους , ενώ το πέρας της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με 7-13 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με όπλο τόσο  την άμυνα τους , όσο και την εξαιρετική επίθεση τους έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με δεκαοχτώ πόντους διαφορά , 12-30. Ενδεικτικό των όσων προαναφέραμε είναι το γεγονός ότι το επιμέρους σκορ δεκάλεπτου ήταν 5-17   .

Στη τρίτη περίοδο οι Termites συνέχισαν στον ίδιο αγωνιστικό ρυθμό , καθώς προηγήθηκαν ακόμη και με είκοσι πόντους διαφορά , 14-34 , ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 19-37  βάζοντας τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για κάτι καλό .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τον Γιώργο Αποστολόπουλο και τη παρέα του να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Development 2 με 34-47 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αποστολόπουλος  με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο , ενώ από τους ηττημένους ο Χαράλαμπος Παναγάκης είχε 13 πόντους , 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Οι Termites είχαν συνολικά 10/39 δίποντα , 7/16 τρίποντα , 6/15 βολές , 37 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 4 κλεψίματα και 13 λάθη , ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 9/43 δίποντα , 5/21 τρίποντα , 1/1 βολές , 46 ριμπάουντ , 6 ασίστ  , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 13 λάθη .

Cleveland Havaliers (Λαμπίρης) : Συψής  , Τσιρίμπας 3 , Απόστολος Κατσικάρης  , Λαμπίρης 13 , Γρίβας  , Παναγάκης 13 , Σημαντήρας  , Ευστάθιος Κατσικάρης  , Μαντάς 2 , Θωμόπουλος 3 .

Termites(Καρκατσέλης) : Πολύδωρος , Αποστολόπουλος 14 , Καρκατσέλης 9 , Τουμπακάρης 4, Χατζητσομπάνης , Σπανός 3 , Φιλιππαίος 8, Παπακώστας 9 .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Γιώργου Αποστολόπουλου έξω από τη γραμμή των 6.75 !