25/01/2022
Top Guns 10 9 17 18 - 54 -
Μίνωες 14 8 8 8 - 38 -

Με το δεξί οι Top Guns!

Το βράδυ του Σαββάτου 22 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι Top Guns κάνοντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, μπήκαν με το δεξί στο 2022, επικρατώντας με 54 – 38 απέναντι στους ελλιπείς Μίνωες.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Μίνωες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 10 – 14. Ο Ζηρίνης με 6 πόντους ξεχώρισε για την γηπεδούχο ομάδα, ενώ για τους φιλοξενούμενους , 4 πόντους είχε ο Δημόπουλος και από ένα τρίποντο οι Κυριακόπουλος και Γκατζιάς .

Οι Μίνωες πατούσαν καλύτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, παίρνοντας διαφορά 10 πόντων(12-22) με τέσσερις διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν. Οι Top Guns ξύπνησαν στο τελευταίο δίλεπτο και με 4 πόντους του Ζηρίνη και απίθανο buzzer beater πίσω από το κέντρο του Πολυζογόπουλου, μείωσαν σε 19 – 22 στο τέλος του ημιχρόνου.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου , με το σκορ να είναι ισόπαλο 30 – 30. Ο Ζηρίνης με 4 κι ο Γιαννόπουλος με τρίποντο ξεχώρισαν για τους Top Guns και για τους Μίνωες ο Δημόπουλος με 4 πόντους. Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τελευταίο δίλεπτο με 4 του Μαρούδα και δίποντο του Πολυζογόπουλου διαμόρφωσαν το 36 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του αγώνα με τον Κυριακόπουλο μόνο να ξεχωρίζει με 4 πόντους. Στην αντίπερα όχθη οι Top Guns, με τους Πολυζογόπουλο, Μαρούδα και Ζηρίνη να είναι οι κορυφαίοι με 6, 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, πήραν μια σχετικά άνετη νίκη με 54 – 38.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μαρούδας με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Γκατζιάς με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Top Guns είχαν 21 / 66 δίποντα, 3 / 11 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Μίνωες είχαν 15 / 46 δίποντα, 2 / 11 τρίποντα, 2 / 13 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.

Top Guns(Ζηρίνης): Μαρούδας 12(12ρ.), Γιαννόπουλος 3(7ας.), Δαμιανός, Αθανασούλας 2, Πολυζογόπουλος 15(9ρ.), Κίτσος 4(9ρ.), Ζηρίνης 18(9ρ.).

Μίνωες(Παπαστάμος): Παπαστάμος 4(13ρ.), Κυριακόπουλος 11(5ρ.), Μπαχάς 2, Γκατζιάς 9(9ρ.), Δημόπουλος 8(7ρ.), Αλεξόπουλος 4(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Το απίθανο buzzer beater πίσω από το κέντρο του Πολυζογόπουλου.